1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'nin İslâm Düşmanı Başkan Adayları Bitmiyor!
ABD'nin İslâm Düşmanı Başkan Adayları Bitmiyor!

ABD'nin İslâm Düşmanı Başkan Adayları Bitmiyor!

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Ben Carson, ülkenin en büyük müslüman sivil toplum kuruluşu CAIR’in “Müslüman Kardeşler'in kolu ve terör destekçisi” olarak soruşturulmasını istedi.

A+A-

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olan eski beyin cerrahı Ben Carson, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Amerikan-İslâm İlişkileri Konseyi’ni (CAIR) “Müslüman Kardeşler'in kolu ve terör destekçisi” olarak soruşturmasını talep etti.

Seçim kampanyasını sürdüren Carson, ülkesinin güvenliğiyle ilgili 7 maddelik plan açıkladı. Bu planı IŞİD’in yenilgiye uğratılması ve ABD’nin daha güvenli kılınması için atılmış adımlar olarak nitelendiren Carson, ABD’de müslümanları temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu CAIR’in de Dışişleri Bakanlığı tarafından “terörizme destek veren kurum” olarak araştırılmasını istedi.

Carson, planında “Dışişleri Bakanlığı, Müslüman Kardeşler ve benzeri organizasyonları, İslâmî terörü destekleyen veya propagandasını yapan terörist örgütler şeklinde tanımlamalı ve Amerikan-İslâm İlişkileri Konseyi’ni Müslüman Kardeşler'in bir kolu ve terörizmin destekçisi olarak soruşturmalı.” ifadesini kullandı.

Carson, daha önce de seçim çalışmasında, mülteciler arasına sızabilecek “terörist”lerle ilgili konuşurken “kuduz köpek” benzetmesi yapmış, mültecilerin neden kabûl edilmemesi gerektiğine ilişkin örnek vermeye çalışırken de “Mahallenizde dolaşan bir kuduz köpek varsa o köpekle ilgili iyi şeyler düşünemezsiniz.” demişti.

“Eleştirilerimize Kendince Misilleme Yapıyor”

Merkezi Washington'da bulunan CAIR ise Carson'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

“ABD’deki müslümanların haklarını savunan en büyük sivil toplum kuruluşu” olarak bilinen CAIR'in İletişim Direktörü İbrahim Hooper, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Carson’ın seçim kampanyasında İslâm karşıtlığından beslenmek istediğini söyledi.

Hooper, “Carson, nafile bir uğraş içindeki başarısız bir aday. Carson, müslüman karşıtı dar kafalılığını ve anayasaya bağlılığını sorgulayan eleştirilerimize kendince misilleme yapıyor. İslâmofobinin geçmişte kendisine güç verdiğini gördü ve şimdi bunu yeniden deniyor.” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Ramazan Ayı’nda Beyaz Saray’da verdiği iftarlara ve ülkedeki müslüman toplumla ilgili toplantılara sürekli davet edilen CAIR, özellikle son dönemde ABD’deki İslâm karşıtlarının hedefinde bulunuyor.

AA

HABERE YORUM KAT