1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "ABD’nin Desteklediği YPG’nin PKK ile Kesinlikle Bağı Var"
"ABD’nin Desteklediği YPG’nin PKK ile Kesinlikle Bağı Var"

"ABD’nin Desteklediği YPG’nin PKK ile Kesinlikle Bağı Var"

ABD'nin son Şam Büyükelçisi Ford, "ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var." dedi.

A+A-

ABD'nin son Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağının olduğunu belirterek, kuzeyde kendi devletlerini oluşturmak istediklerini söyledi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen "Suriye'deki Savaş: Krizi Hafifletmek İçin Sonraki Adım" oturumunda ABD'nin son Şam Büyükelçisi Ford, ABD Barış Enstitüsü Başkanı Nancy Lindborg ve Brookings Enstitüsü Ortadoğu Politikaları Merkezi Direktörü Tamara Cofman Wittes görüşlerini aktardı.

Oturumda Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından olan ve mart ayında yarıştan çekilen Florida Senatörü Marco Rubio, Suriye konusunda ABD'nin PYD'ye verdiği desteği eleştirdi.

Rubio, Türkiye ile PYD arasındaki anlaşmazlıkla ilgili, "Türkler şunu söylüyor: Suriye’nin kuzeyindeki kantonları bir araya getirmeye çalışan PYD, esas olarak PKK’dır. Buna mukabil ABD’nin de aralarında olduğu diğerleri ise YPG’nin kuzeyde birlikte çalışılabilecek ve DAİŞ’e karşı etkinliği kanıtlanmış bir grup olduğunu savunuyor." dedi.

"ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var"

"Şu anda Kürtlerin yapmaya çalıştığı şey, kuzeyde Afrin’den itibaren doğuya kadar kantonları birleştirerek kendi devletlerini ortaya çıkarmak değil mi? Yani yaptıkları şey kendi devletlerini kurmaya çalışmak değil mi?" sorusunu yanıtlayan Ford, "Evet kesinlikle kuzeyde kendi bölgelerini (devletlerini) oluşturmak istiyorlar. Bununla ilgili soru işareti yok. Bundan dolayı Türkler büyük reaksiyon gösteriyor. ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var." ifadesini kullandı.

Ford, bölgede IŞİD'le savaşan başka grupların da olduğuna işaret ederek, "Bölgede hem DAİŞ’le hem de Esed’le savaşan başka gruplar da var. Onlar (PYD’nin aldığı gibi) bir destek hiç almadılar. ABD’nin DAİŞ’le mücadelesinde YPG’nin 'yeri doldurulamaz' bir unsur olduğuna inanmıyorum." dedi.

Söz alan Rubio, geçen yıl eylül ayında Rusya’nın askeri müdahalesi öncesinde Suriye’deki IŞİD dışındaki muhalif grupların askeri anlamda ilerleme sağladığını hatırlatarak, tam da bu sebeple Rusya'nın eylül ayında hava saldırılarına başladığını vurguladı.

"Esed iktidarda olduğu sürece Suriye'ye barış gelmez"

"Rusya’nın hava saldırıları DAİŞ dışındaki grupları hedef aldı; çünkü Esed dünyaya, bir yanda kendisinin diğer yanda da İslamcıların olduğu ikili bir seçenek olduğunu göstermek istiyordu." diyen Rubio, Suriye’de yüzbinlece insanın öldüğünü ve Esed iktidarda olduğu sürece Suriye'ye barışın gelmeyeceğine dikkati çekti.

Ford, ABD'nin sadece 10 bin Suriyeli mülteciyi kabul edeceğini açıkladığını ve bu rakamın da oldukça düşük olduğunu bildirdi.

"Güvenli bölge yeniden gündeme gelebilir"

Wittes, mülteci kriziyle ilgili değerlendirmesinde, "Mevcut çatışmaların durdurulması anlaşmasının tamamen çökmesi halinde 'güvenli bölge' yeniden gündeme gelebilir." dedi.

Wittes, İstanbul'da 23-24 Mayıs tarihlerinde yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'nin oldukça önemli bir adım olacağını vurgulayarak, küresel bir insani kriz döneminde yaşandığını ve her adım çok değerli olduğunu bildirdi.

AA

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum