1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB’den Rusya’ya Muhalif Lider Navalnıy Eleştirisi
AB’den Rusya’ya Muhalif Lider Navalnıy Eleştirisi

AB’den Rusya’ya Muhalif Lider Navalnıy Eleştirisi

Avrupa Birliği (AB), Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerinde muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın adaylığının reddedilmesinin, ülkedeki siyasi çoğulculuğa ve demokratik seçim ihtimaline “ciddi şüphe” düşürdüğünü bildirdi.

27 Aralık 2017 Çarşamba 10:00A+A-

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en büyük rakiplerinden biri olarak görülen Aleksey Navalnıy’ın gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için adaylığının reddedilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

AA’da yer alan habere göre, açıklamada, Navalnıy’ın Rusya’da âdil bir biçimde yargılanmadan hüküm aldığı belirtilerek, “Rusya Merkezi Seçim Komisyonu’nun muhalif politikacı Aleksey Navalnıy’ın geçmiş mahkumiyeti sebebiyle 2018 yılındaki başkanlık seçimlerinde aday olamayacağını belirten kararı, Rusya’daki siyasi çoğulculuk ve demokratik seçimler yapılması ihtimalleri hakkında ciddi şüpheler uyandırdı.” ifadesi kullanıldı.

Rusya’da 18 Mart’ta yapılacak seçimlerde herkese eşit fırsat verilmesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, siyasi amaçlı suçlamaların seçimlere katılımı engellemek için kullanılmaması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’da yapılacak seçimlere Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin davet edilmesinin beklendiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT