1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. AB’den “Bangladeş’teki İdamlar Ertelensin” Çağrısı
AB’den “Bangladeş’teki İdamlar Ertelensin” Çağrısı

AB’den “Bangladeş’teki İdamlar Ertelensin” Çağrısı

Avrupa Birliği, Bangladeş'te son olarak Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami için verilen idam kararının ertelenmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Avrupa Birliği, Bangladeş'te son olarak Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Motiur Rahman Nizami hakkında 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında "insanlığa karşı suç işlediği" gerekçesiyle verilen idam kararının onanmasının ardından infazın ertelenmesi çağrısı yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Nizami hakkındaki kararın onanması ile Safayat Hossain Habib, Anwar Hossain ve Rasedul İslam Jhantu'nun idam edilmesinin ardından AB, tüm şartlar altında her türlü davada ölüm cezası verilmesine karşı olan tavrını yineliyor" dedi.

AB'nin sürekli olarak idam cezasının tüm dünyada kaldırılması çağrısı yaptığını hatırlatan sözcü, "İdam cezası, suçlara karşı caydırıcı değil ve yanlış yargılamaları geri dönülemez bir hale getiriyor. AB, Bangladeşli yetkililere yaptığı, idam cezasının tamamen kaldırılmasının ilk adımı olarak, ölüm cezalarının hafifletilmesi ve infazların ertelenmesi çağrısını yineliyor" ifadesini kullandı.

NİZAMİ HAKKINDA KARAR

Bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuna destek verdiği ileri sürülen El-Bedr güçlerinin komutanlığını yürüttüğü belirtilen Nizami, Pakistan ordusuyla iş birliği yapmak ve sivillere yönelik eylemlerin aralarında bulunduğu 16 suçlamayla yargılanarak idama mahkum edilmişti.

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme 6 Ocak'ta, 2014'te mevcut hükümetçe kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Nizami'nin kararın yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini açıklamış ve Nizami hakkındaki idam kararını onamıştı.

HABERE YORUM KAT