ABD'den Rusya'ya: Kırım Tatar Milli Meclisi Kararını Geri Al

22.04.2016 07:40
ABD'den Rusya'ya: Kırım Tatar Milli Meclisi Kararını Geri Al
ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'na Kırım Tatar Milli Meclisi'nin “aşırıcı örgüt” kapsamına alınması ve meclisin faaliyetlerinin durdurulması kararını geri alma çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi “demokratik bir kurum” olarak tanımlanarak, uzun yıllardır yeterince temsil edilememiş ve tarihî olarak baskı görmüş Kırım Tatar halkını temsil eden bir yapı olduğu hatırlatıldı. Meclisin aynı zamanda Kırım Tatarlarının kültürünün muhafaza edilmesi ve ayrımcılıktan korunması için önemli bir bağımsız ses olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Rusya Federasyonu'na Kırım Tatar Milli Meclisi'nin ‘aşırıcı örgüt’ kapsamına alınması ve Kırım'daki fiilî yönetimin bu demokratik kurumun faaliyetlerini askıya almasına dair Adalet Bakanlığı kararını geri alması çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

“Rusya makamlarının Ukrayna'da Tatarların yönetimine Rusya kanunlarını getirmek için hiçbir temeli ve yetkisi yoktur.” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, meclisin faaliyetlerinin yasaklanmasının demokratik ilkelerle çeliştiği belirtildi.

Açıklamada, “Rusya'ya bir kez daha Kırım'a yönelik işgalini sonlandırma ve bu Ukrayna toprağını geri verme çağrısı yapıyoruz. İşgal sürdükçe Kırım ile ilgili yaptırımlar da devam edecektir.” ifadesi yer aldı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim