1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. ABD’den PKK Saldırılarına Jet Kınama
ABD’den PKK Saldırılarına Jet Kınama

ABD’den PKK Saldırılarına Jet Kınama

15 Temmuz darbe girişimini kınamakta epey geciken ABD yönetimi Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'daki PKK saldırılarını hızlı bir şekilde kınadı.

A+A-

Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'daki PKK saldırılarına ilişkin ilk açıklama, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden yapıldı.

Konsey Sözcüsü Ned Price, yazılı açıklamasında, "ABD, Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor." ifadesini kullandı.

Dualarının saldırılarda hayatlarını kaybeden kişiler ve yakınlarıyla olduğunu belirten Price, yaralılara da acil şifalar diledi.

Price, PKK saldırılarını ve 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişimine maruz kalan Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu hatırlatarak, ABD'nin Türkiye'ye yönelik sarsılmaz desteğinin süreceğini kaydetti.

Türkiye ile yakın temas içerisinde olduklarını aktaran Price, terörle mücadelede Türkiye ile çalışmaya yönelik taahhütlerini yineledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

"Türkiye'nin güneydoğusundaki saldırılarda hayatlarını kaybeden kurbanların ailelerine en derin taziyelerimi iletiyorum." ifadesini kullanan Carter, Türk güvenlik güçlerini hedef aldığı görülen hain saldırıyı güçlü şekilde kınadıklarını belirtti.

Carter, klasik olarak ABD tarafından yapılan her açıklamanın sonuna eklenen IŞID yönelik mücadelede Türkiye ile yakından iş birliği içerisinde olmayı sürdürecekleri sözleri ile açıklamasını bitirdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum