ABD'den Pakistan'a “Yanlışlıkla Vurduk” Özrü

07.10.2010 11:20
ABDden Pakistana “Yanlışlıkla Vurduk” Özrü
ABD, geçen hafta Pakistanlı iki askerin ölümüne yol açan NATO saldırısı nedeniyle özür diledi. Olay, İslamabad yönetiminin tepkisini çekmişti.

ABD'nin Pakistan büyükelçisi Anne Patterson, yaptığı açıklamada Amerikan helikopterlerinin, açılan ateşe karşılık, askerleri yanlışlıkla militan sanarak vurduklarını söyledi.

Amerikalı bir yetkili ise Pakistanlı askerlerin, helikopterlerin sesini duyunca sadece uyarı ateşi açtıklarını belirtti. Pakistan, olayın ardından NATO tankerlerinin Afganistan'a ikmal güzergâhı üzerindeki sınır geçişini kapamıştı.

Kapalı tutulan sınır…

NATO sözcüsü James Appathurai, sınırın geçmişte de kapatıldığını, ancak hiç bu kadar uzun süre kapalı kalmadığını söyledi.

BBC Washington muhabiri, Amerikalıların özür dilemeleri sonrası, bu kapının tekrar açılmasını umduklarını belirtti.

Öte yandan Beyaz Saray, Pakistan'ın, Afgan sınırı yakınlarında giderek artan militan faaliyetleri durdurmakta ne kadar istekli ve yeterli olduğu konusunda ciddi şüpheleri olduğunu bildirdi.

Afganistan'a ilişkin yılda iki kez yayımlanan raporda, Pakistan ordusunun isyancılarla mücadeledeki isteksizliğinin, sadece kaynaklara değil, siyasi seçime de bağlı olduğu dile getiriliyor. (BBC)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim