1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD’den Özel Cezaevlerini Kaldırma Sinyali
ABD’den Özel Cezaevlerini Kaldırma Sinyali

ABD’den Özel Cezaevlerini Kaldırma Sinyali

ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Yates, özel şirketler tarafından işletilen hapishanelerin kullanımını aşamalı olarak sonlandıracaklarını belirtti.

A+A-

ABD Adalet Bakanlığı, özel hapishanelerin kullanımını aşamalı olarak sonlandıracak.

ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Sally Yates, ilgili yetkililere gönderdiği bilgilendirmede, özel hapishanelerin kontratlarını sona erdiğinde yenilememeleri veya kontratların kapsamını “ciddi manada daraltmaları” talimatı verdi.

Yates, nihai hedeflerinin bakanlığın özel şirketler tarafından işletilen hapishanelerin kullanımını sona erdirmek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu özel hapishaneler devlettekilerle aynı seviyede hizmet, programlar ve kaynaklar sunmuyor. Maliyeti de önemli ölçüde düşürmüyorlar. Adalet Bakanlığı Başmüfettişinin son dönemdeki raporunda belirtildiği üzere bu hapishaneler, kamusal olanlarla aynı seviyede güvenlikli değiller.”

Bakanlığın yaklaşık 10 yıl önce hapishanelerdeki popülasyonun artması nedeniyle özel şirketler tarafından işletilen hapishanelerle çalışmaya başladığını hatırlatan Yates, tutukevlerindeki sayının 2013’ten itibaren ise düşüşte olduğu bilgisini verdi.

Yates, özel hapishanelerin “zor bir dönemde önemli rol üstlendiklerini ancak devletin işlettiği tesislerden daha az efektif olduklarını” ifade ederek, 2013’te 220 bin olan devlet hapishanelerindeki tutuklu sayısının şu anda 195 bine gerilediğini bildirdi.

ABD’deki özel hapishanelerin daha çok kar amaçlı olduğu, hukuk sisteminin önceliklerini dikkate almadığı eleştirileri yapılıyordu.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT