1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. ABD’den Mahmud Abbas Yönetimine Astronomik Yardım
ABD’den Mahmud Abbas Yönetimine Astronomik Yardım

ABD’den Mahmud Abbas Yönetimine Astronomik Yardım

İşgalci İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, ABD idaresinin Mahmud Abbas yönetimine daha önce vermeyi taahhüt edip durdurduğu onlarca milyon dolarlık yardımı serbest bırakmayı kararlaştırdığını yazdı.

03 Ağustos 2018 Cuma 23:26A+A-

Yardım kararı daha önce, ABD’nin Kudüs şehrini işgalci İsrail’in başkenti kabul edip elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından sonra Washington ve Filistin Yönetimi arasında yaşanan gerginlik üzerine askıya alınmıştı.

Mahmud Abbas Yönetimi’nin Kudüs’ün işgal rejiminin başkenti kabul edilmesi kararını boykot etmesinden sonra ABD Kongresi’nin kabul ettiği 200 milyon dolarlık yardım durdurulmuş, Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ABD idaresinin sağladığı finansın ABD’nin ulusal çıkarlarına hizmet edip etmediğinden emin olmak istediğini ifade etmişti.

Gazete, ABD idaresinin durdurulan yardımdan ne kadarını vereceği ile ilgili çelişkili haberlerin geldiğine dikkat çekerek, bir Amerikalı yetkilinin 61, başka yetkililerin ise 35 milyon doların serbest bırakıldığını söylediğini kaydetti.

Amerikalı yetkilinin yardımların Filistin Yönetimi’nin İsrail ile güvenlik işbirliği noktasında kullanılacağını söyledi.

ABD idaresi, işgal rejiminin öncü gücü haline gelen Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlere, Filistin halkını ezmek, direniş eylemlerini durdurmasını sağlamak ve işgalciye karşı direnişi engellemek için askeri yardım veriyor.

FİEM

HABERE YORUM KAT

1 Yorum