ABD'den Kürt Petrolü Açıklaması

23.05.2014 00:40
ABD'den Kürt Petrolü Açıklaması
Psaki, Irak Federal Hükümetinin uygun onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerine yönelik duruşlarını ve bu noktada devam eden ihracatların etkilerine yönelik kaygılarının bulunduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Kuzey Irak petrolünün Türkiye'den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili, "ABD olarak uzun süredir pozisyonumuz, Irak Federal Hükümetinin uygun onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğimiz yönünde" dedi.

Psaki'ye, günlük basın toplantısında, Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanması soruldu.

Konuyu Türkiye ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) ortaklarıyla görüşeceklerini belirten Psaki, öncelikli ilgilerinin Irak'ın istikrarı olduğunu ve bu konuda uzun süredir var olan pozisyonlarının değişmediğini kaydetti.

Psaki, "Tüm tarafların ülkenin bir arada durmasına yardım edecek eylemlerde bulunmasının ve ayrılıkları ve tansiyonu daha fazla alevlendirecek eylemlerden kaçınmasının önemi noktasında açık olduk. İki tarafla da temas halinde olacağız" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, ayrıca Irak Federal Hükümetinin uygun onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerine yönelik duruşlarını hatırlattı ve bu noktada devam eden ihracatların etkilerine yönelik kaygılarının bulunduğunu bildirdi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim