1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD’den İsrail’e Doğu Kudüs Eleştirisi
ABD’den İsrail’e Doğu Kudüs Eleştirisi

ABD’den İsrail’e Doğu Kudüs Eleştirisi

Siyonistleri sınırsız bir şekilde destekleyen ABD, İsrail yönetiminin Doğu Kudüs'te yeri yerleşim yeri kurma karanın "hayal kırıklığına" neden olduğunu duyurdu.

A+A-

ABD yönetimi, İsrail’in Doğu Kudüs’te 900 yeni yerleşim yeri kurma kararının “hayal kırıklığına” neden olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, “İsrailli yetkililerin Doğu Kudüs’te inşaat çalışmalarını sürdürmesine yönelik adımlarına güçlü şekilde karşı olduğumuzu sürekli dile getirdik. İsrail hükümetinin duyurduğu hayal kırıklığına neden olan bu adımdan endişe duyuyoruz” diye konuştu.

İsrailli yetkililerin, Filistin -İsrail meselesinin çözümünde iki devletli çözümden yana olma taahhütlerini sürdürdüklerini iddia ettiklerine vurgu yapan Rathke, İsrail hükümetinin eylemlerinde bu taahhütleri görmek istediklerini, Doğu Kudüs’teki yeni yerleşim yerleri inşalarının bu yöndeki sözlerle örtüşmediğini kaydetti.

Rathke, “Bu yerleşim yerlerini yasa dışı olarak gördüğümüze dönük pozisyonumuzu net şekilde ifade etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kudüs'teki İsrail Planlama ve İnşaat Komitesi’nin, dün Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde 900 yeni konutun inşasına onay verdiği bildirilmişti.

Kaynak: AA

 

HABERE YORUM KAT