ABD'den İran Halkına Kutlama

16.06.2013 10:32
ABDden İran Halkına Kutlama
Beyaz Saray, İran halkını Hasan Ruhani'yi yeni cumhurbaşkanı seçmesinden dolayı kutladı.

(AA) - Beyaz Saray, reformcu kesimin desteklediği Hasan Ruhani'yi yeni cumhurbaşkanı seçen İran halkını, sesini duyurmadaki cesaretlerinden ötürü kutladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "İran halkının oyuna saygı gösteriyoruz ve onları, siyasi sürece katılımları ve seslerini duyurmadaki cesaretlerinden ötürü kutluyoruz" ifadesini kullandı.

Seçimlerin, "şeffaflık eksikliği, medya, internet ve cep telefonu mesajlarına yönelik sansürler ve ifade ve toplanma özgürlüğünü kısıtlayan göz korkutucu bir güvenlik atmosferi" ortamında yapıldığını kaydeden Carney, "ancak hükümetin bu engellemeleri ve kısıtlamalarına rağmen, İran halkının geleceğini şekillendirmek için adım atmaya kararlı olduğuna" işaret etti. 

Carney, "ABD'nin, uluslararası toplumun İran'ın nükleer programıyla ilgili kaygılarını tam olarak giderecek bir diplomatik çözüme ulaşılması için İran hükümetiyle doğrudan temas kurmaya hazır olduğuna" dikkati çekti.

Sözcü Carney açıklamasında, "Umudumuz, İran hükümetinin İran halkının isteklerine kulak vermesi ve tüm İranlılar için daha iyi bir gelecek yaratacak sorumlu tercihler yapması" ifadesine yer verdi.

Kerry'nin açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığına seçilen Ruhani'nin, seçim kampanyası sırasında defalarca, tüm İranlılar için özgürlükleri genişleteceği sözünü verdiğini hatırlatarak, Ruhani'nin gelecek aylarda, İran halkına verdiği sözleri tutma fırsatına sahip olduğunu belirtti.

Kerry, açıklamasında şunları kaydetti:

"Uluslararası ortaklarımızla İran hükümetiyle doğrudan temas kurmaya hazırız. İran'ın, nükleer programıyla ilgili uluslararası toplumun kaygılarını tam olarak giderecek bir diplomatik çözüme varılması için tüm dünyaya karşı uluslararası yükümlülüklerini yerine getireceğini umuyoruz."

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim