1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD’den İlk Defa Silah Sinyali Geldi Ama...
ABD’den İlk Defa Silah Sinyali Geldi Ama...

ABD’den İlk Defa Silah Sinyali Geldi Ama...

ABD’den Suriyeli muhaliflere yönelik uzun süredir devam eden silah ambargosunun bitirilmesine yönelik tasarı...

A+A-

HAKSÖZ-HABER

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapılmasını da içeren tasarıyı onayladı. Komite Başkanı Demokrat Robert Menendez ile Cumhuriyetçi Bob Corker tarafından sunulan tasarı, komitede 3'e karşı 15 oyla kabul edildi.

Suriye'de iki yılı aşkın bir zamandır devam eden katliamlar süresince ABD Kongre üyelerinin onayladığı bu türden ilk askeri adım niteliği taşıyan tasarının şimdi Senato Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

AA'da yer alan habere göre "Suriye'nin Geçiş Sürecine Destek" adlı tasarı, ABD hükümetince kapsamlı bir inceleme sürecinden geçen Suriyeli muhalif gruplara sınırlı ölçüde silah ve silah dışı yardım verilmesi, Esed rejimine silah ve petrol ürünleri satışına yaptırımlar getirilmesi, Suriye halkına insani yardımlar sağlanması ve Esed sonrası bir Suriye için planlamaların yapılmasını içeriyor.

Sadece “Hak Eden” Gruba

"Suriyeli silahlı muhalif gruplara, silahlar, askeri eğitim ve silah dışı malzeme sağlama" yetkisi tanıyan tasarıda, "ABD hükümetince kapsamlı bir inceleme sürecinden geçen, insan hakları, terörizm ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konularında belirli kriterleri karşılayan grupların, bu yardımlara hak kazanabileceği" belirtiliyor.

Sahada direnen grupların tamamına yakını ise ABD’nin hazmedemeyeceği ve standartlarına uymayan İslami kimlikli ve cihad merkezli gruplar…

Bu nedenle ABD Kongre üyelerinden bazıları, Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasının, bu silahların El Kaide ile bağlantılı olanlar da dahil "yanlış ellere" ulaşması riskine dair endişelerini dile getiriyorlar. Nitekim şu ana kadar muhaliflere yönelik uygulanan silah ambargosunun nedeni de bu!

Tasarının Geçmeme İhtimali de Var!

Tasarının Kongre'den geçmesi için önce Senato Genel Kurulu'nda, daha sonra da Temsilciler Meclisi'nde onaylanması gerekiyor. Ancak cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde, Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasına yönelik isteğin daha az olduğu biliniyor. Bu nedenle tasarının Kongre'den geçip geçmeyeceği ve imza için Başkan Obama'nın masasına gelip gelmeyeceği şu an için belirsiz.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum