1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD'den İki Farklı PYD/YPG Açıklaması!
ABD'den İki Farklı PYD/YPG Açıklaması!

ABD'den İki Farklı PYD/YPG Açıklaması!

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, “Raporlar, YPG'nin PKK ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki soruya “Evet.” yanıtını verdi. Daha sonra Dışişleri Sözcüsü Kirby, “YPG’yi terör örgütü olarak tanımıyoruz.” açıklamasını yaptı.

A+A-

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtlayan Ashton Carter, Senatör Lindsey Graham’in Suriye konusundaki sorularını cevapladı.

“PYD ve YPG, PKK ile Bağlantılı”

Graham'in “PYD’yi ve YPG’yi hiç duydunuz mu?” şeklindeki sorusuna “Evet.” karşılığını veren Carter, Senatörün, “Bunlar kimdir?” sorusunu ise “Kürt gruplar.” şeklinde cevapladı.

Sorularına “YPG, PYD’nin silahlı kanadı mı?” diye devam eden Graham'a yanıt veren Savunma Bakanı ise “Evet, doğru.” dedi.

Ash Carter, Graham’in “Raporlar, bunların (PYD ve PYD’nin silahlı kanadı YPG) PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna ise “Evet.” yanıtını verdi.

carter.jpg

“PKK, ABD İçin de Terör Örgütü”

Graham’in araya girerek, PKK’nın Türkiye için “terör örgütü” olduğunu söylemesi üzerine Carter, “PKK sâdece Türkiye’nin değil ABD’nin nazarında da terör örgütüdür.” diye konuştu.

Carter, “Türkiye’nin Suriye’de YPG’yi silahlandırdığımız için bize kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı?” sorusu üzerine ise “Hayır.” dedi ve Türkiye ile geniş istişareler içinde olduklarını belirtti.

kirby.jpg

“PKK Terör Örgütü Ama PYD/YPG Değil”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise Carter'ın bu ifadelerinden hemen sonra günlük basın toplantısında ABD’nin, PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD hakkındaki politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD’nin PKK, PYD ve silahlı kanadı YPG’yi nasıl tanımladığını değerlendirdi.

PKK’yı “yabancı terör örgütü” olarak gördüklerini ve bu konuda herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Kirby, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA, U.S Senate, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT