1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. ABD'den Gülen'in İadesi İçin Yeni Adım
ABD'den Gülen'in İadesi İçin Yeni Adım

ABD'den Gülen'in İadesi İçin Yeni Adım

ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta içinde Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye heyet gönderme kararı aldı.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili yeni bir adım attı. ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta içinde bu konuda görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye heyet gönderme kararı aldı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından hükümet, örgütün lideri Fethullah Gülen'in iadesi için, ikâmet ettiği ABD'ye "acil tutuklama ve iade" talebinde bulunmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında yürütülen çalışmalar kapsamında geçen hafta ise Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından Gülen'in tutuklanması amacıyla ABD'ye ikinci bir yazı gönderilmişti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD Adalet Bakanlığı, Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin Türkiye Adalet Bakanlığına bir mektup gönderdi.

ABD Adalet Bakanlığı, mektupta, Gülen'in iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin ABD'ye gönderilmesini ya da ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin Türkiye'ye gelmesini önerdi.

Bunun üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla Bakanlık yetkilileri konuyu değerlendirdi.

ABD heyeti Türkiye'ye geliyor

Adalet Bakanlığınca ABD'ye gönderilen cevap mektubunda, ilk olarak Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de görüşmelerde bulunması teklif edildi.

Türkiye'nin teklifini kabul eden ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta içerisinde uzman bir heyeti Türkiye'ye göndereceğini bildirdi.

ABD heyetinin Türkiye'de darbe girişimine ilişkin yapacağı görüşmelerden sonra Gülen'in iadesi için bu kez Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin ABD'ye gideceği öğrenildi.

Kaynak: AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT