1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'den Gizli Üs Fiyaskosu
ABDden Gizli Üs Fiyaskosu

ABD'den Gizli Üs Fiyaskosu

ABD, İsrail'de yapacağı gizli bir füze üssünü normal ihale prosedürüyle yapınca belgeler internete düştü.

A+A-

İsrail’in ABD desteğiyle yapmayı planladığı ‘Top Secret’ yeni füze üssü ile ilgili bütün ayrıntılar ABD tarafından yanlışlıkla internette yayımlandı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD İsrail ortaklığıyla İsrail’de yapılması planlanan ‘Yeni Balistik Füze Savunma Sistemi Arrow 3’, normal ‘ihale prosedürünü’ uygulayınca skandal patlak verdi. 25 milyon dolarlık projenin ihale dökümü için tüm ayrıntlılarıyla internette yayımlandı. İnternette yayımlanan dokümanlarda gizli olması gereken projenin nerede yapılacağı, ne kadar yapılacağı ve tüm teknik ayrıntıları yer aldı. Projenin internet ortamında yayımlanması üzerine konu hakkında soruları yanıtlayan İsrailli yetkililer ise, projenin yapılacağı yeri doğrulamamakta ısrarlı.

İsrail için kritik önemde

İsrailli ismi açıklanmayan bir yetkili projenin açıklanmasının İsrail’in güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, “İsrail’in düşmanları İsrail’e saldırmak istediklerinde bu onlar için iyi bir rehber olacak. Böylece nereye ve nasıl saldırmaları gerekeceğini öğrenmiş oldular” diye konuştu. İsrailli yetkili, projenin yerinin açıklanması sonrası bu üssün başka bir yere taşınması konusunda ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Nükleer saldırıya karşı yapılıyordu

Bu proje İsrail tarafından oldukça önemli bir plan olarak görülüyordu. İsrail askeri uzmanları ülkelerinin karşılaşabileceği ‘nükleer tehdit karşısında bu tesise ihtiyaçları olacağını’ dile getiriyorlardı. 1998’den bu yana ABD, İsrail Ordusu için 500 milyon dolar civarında askeri üsler yaptı. Bu yeni üssün nerede yapılacağı konusundaki bilginin açığa çıkması ise İsrail’i çok zor durumda bıraktı.

HABERE YORUM KAT