1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'den Fransa’nın Suriye Çağrısına Destek
ABDden Fransa’nın Suriye Çağrısına Destek

ABD'den Fransa’nın Suriye Çağrısına Destek

Fransa, Suriye için insani amaçlı bir güvenli bölge oluşturulmasını isterken; ABD'den buna destek geldi.

24 Kasım 2011 Perşembe 12:36A+A-

Fransa yönetimi, Suriye’de meydana gelen olaylar ile ilgili açıklama yaparak Suriye için ‘güvenli bölge’ oluşturulmasını istedi. ABD ise Fransa'nın bu desteğine destek verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, muhalif Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Burhan Galyun ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “İnsani koridorlar inceleme yaptığımız bir nokta ve gelecek AB Bakanlar Konseyinde bu konunun gündeme getirilmesini isteyeceğim” dedi.

Juppe, amaçlarının askerî bir harekat için ‘tampon bölge’ olmadığını dile getirdi ve sadece insanî yardım için 'güvenli bölge' oluşturmak istediklerini iddia etti.

Fransa tarafından Suriye için yapılan bu çağrı ilk olma özelliğini taşıyor.

ABD'DEN DESTEK

Fransa ve ABD, Suriye’de insani koridorlar kurulması konusunda birlikte çalışmak konusunda anlaştı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, yaptığı açıklamada, Fransa ve ABD dışişleri bakanları Alain Juppe ile Hillary Clinton’ın, telefon görüşmesinde, insani koridorlar kurulması ihtimali konusunda birlikte ve partnerleriyle çalışmak için görüşbirliğine vardıklarını belirtti.

Valero, iki bakanın Suriye’de, bilhassa rejim güçlerinin kuşatması altındaki Humus kentinde insani durumun giderek bozulmasından endişe duyduklarını kaydetti

HABERE YORUM KAT

1 Yorum