1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. ABD'den Fethullah Gülen'in Tutuklanması Talep Edildi
ABD'den Fethullah Gülen'in Tutuklanması Talep Edildi

ABD'den Fethullah Gülen'in Tutuklanması Talep Edildi

Adalet Bakanlığı’nca ABD'den, Fethullah Gülen'in “darbe girişiminin emrini verdiği, komuta ettiği” gerekçesiyle tutuklanması talep edildi.

A+A-

AA muhabirinin bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığı’na darbe kalkışması nedeniyle Fethullah Gülen’in geçici olarak tutuklanmasını talep eden yazıyı gönderdi. Böylece bakanlıkça, darbe kalkışmasına ilişkin ilk geçici tutuklama talebi ABD’ye iletilmiş oldu.

Darbe kalkışmasına ilişkin Gülen’le ilgili geçici tutuklama talebinde, 15 Temmuz’daki kanlı darbe kalkışmasının Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiği belirtildi.

Yazıda, “Bu şahıs ülkemizde gerçekleştirilen birçok suçun yanı sıra 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe teşebbüsünün talimatını veren kişi olarak tutuklanması talebiyle aranmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

“Darbe Girişimi Gülen'in Emir ve Komutası Altında Yapıldı”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin yakalama kararının da eklendiği yazıda, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde ikamet eden Gülen'e bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde değişik rütbelerde görev yapan Gülen örgütüne mensup askerlerin yine Gülen'in emir ve komutası altında silahlı askerî bir darbe kalkışmasında bulunduğu kaydedildi.

Talep yazısında, darbe kalkışmasının Gülen'in emir ve talimatıyla yapıldığına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen ifadelere de yer verildi.

Gülen'in, darbe kalkışmasıyla, “nitelikli şekilde kasten öldürme, Cumhurbaşkanı’na suikast, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek” suçlarını işlediği ve bu suçlar kapsamında arandığı bildirilen yazıda, Gülen hakkında “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan” 10 yıldan 15 yıla kadar, diğer suçlardan ise müebbet hapis cezasının öngörüldüğü belirtildi.

Adalet Bakanlığı’nın yazısında, geçici tutuklama talebinin Türkiye ile ABD arasındaki “Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması”nın 10'uncu maddesi kapsamında olduğuna dikkat çekti.

Adalet Bakanlığı darbe kalkışmasından önce ABD'ye Gülen örgütü tarafından işlenen suçlarla ilgili dört ayrı dosya göndermiş ve bu dosyalar üzerinden geçici tutuklama talep etmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum