1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'den F-15'leri İncirlik'ten Geri Çekiyor
ABD'den F-15'leri İncirlik'ten Geri Çekiyor

ABD'den F-15'leri İncirlik'ten Geri Çekiyor

ABD, geçen ay İncirlik Hava Üssü'ne gönderdiği 12 F-15 savaş uçağını Türkiye'den İngiltere'ye çekiyor.

A+A-

Wall Street Journal'in haberine göre, askeri yetkililer, F-15'lerin her zaman kısa süreyle konuşlandırıldığını belirtti.

Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer ise Türkiye'ye yeni savaş uçaklarının gönderileceğini ifade etti.

Türkiye, Rus uçaklarının 3 ve 4 Ekim’de Türkiye hava sahasını ihlal etmesinden sonra ABD’den F-15 uçaklarının “Kartal (Eagle)” olarak adlandırılan “C” tiplerinin İncirlik’e konuşlanmasını istemişti. Bunun üzerine ABD; 6 Kasım'da, İngiltere’deki 48’inci “Fighter Wing Üssü”nden gönderdiği altı F-15C’yi İncirlik’e konuşlandırmıştı.

F-15C’lerin en önemli özelliği havadan havaya taarruz yapabilmeleri, F 16’lara göre düşman hava araçlarıyla daha etkili it dalaşına girebilmeleri.

Türkiye’nin F-15C’leri Rus uçaklarının muhtemel bir hava sahası ihlalinde bölgeden uzaklaştırılması ve kapsamlı hava operasyonu durumunda hava kalkanı olarak kullanılması için istediği öğrenilmişti.

F-15'LER 13 KASIM'DA GELMİŞTİ

ABD'nin 13 Kasım'da Türkiye’ye gönderdiği diğer F-15 uçakları ise “Vurucu Kartal" (Strike Eagle) olarak bilinen “E” tipi savaş uçakları.

“E” tipi F-15’ler ise havadan karaya seri bombardıman taarruzlarıyla tanınıyor. F-15E’ler, F 16’lara göre daha güçlü mühimmat yükleniyor.

F 15 uçakları Rusya’nın Suriye’de konuşlu SU 30 tipi savaş uçaklarıyla benzerlik içeriyor.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT