1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'deki Silahlı Saldırıda 'IŞİD' İddiası
ABD'deki Silahlı Saldırıda 'IŞİD' İddiası

ABD'deki Silahlı Saldırıda 'IŞİD' İddiası

ABD'nin California Eyaleti'nde 14 kişinin ölümü ve 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırının nedenine ilişkin soruşturma sürüyor.

A+A-

Güvenlik güçleri, saldırının iş yerindeki husumet nedeniyle mi, yoksa "terör" eylemi amacıyla mı gerçekleştirildiğini tespit etmeye çalışıyor.

FBI ajanlarının saldırının meydana geldiği yerin yakınlarındaki Corona kentinde bir evde ikinci kez arama yaptığı öğrenildi. Evde yaşayanların, polis tarafından öldürülen saldırgan çift Seyid Rıdvan Faruk ve eşi Taşfin Malik ile ilişkileri ve aramanın sonuçlarına ilişkin açıklama yapılmadı.

Polisin, evdeki aramanın ardından bir kişiyi kelepçeleyerek götürdüğü belirtildi.

Saldırıda ölen 14 kişiden 12'sinin Seyid Rıdvan Faruk'un da çalıştığı merkezdeki iş arkadaşları olduğunun belirlenmesi, saldırının nedeninin iş yerindeki husumet olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Öte yandan, ABD basının güvenlik kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde, kadın saldırgan Taşfin Malik'in saldırıdan önce sosyal medya hesabından IŞİD liderine bağlılık içeren paylaşımda bulunduğu ancak daha sonra bunu sildiği iddia edildi.

New York Times gazetesi ise saldırının IŞİD'in direktifi ve yönlendirmesi ile yapıldığına ilişkin delil olmadığını duyurdu.

Daily News gazetesi ise ilk sayfasında saldırganlardan Faruk'un resmine yer vererek "Bu bir terörist" ifadesini kullandı. Faruk'un resminin altına son iki üç yılda farklı nedenlerle toplu katliam yapan bazı beyaz ABD'lilerin resimlerini de ekleyerek, "Ancak bunlar da terörist" ifadesini kullandı.

Gazete, o resimlerin yanı başına da Ulusal Tüfek Derneği'nden (NRA) Wayne LaPierre'in resmini koyarak, "Ve bu adam da" diye yazdı.

AA

HABERE YORUM KAT