1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'deki Silahlı Protestoculara FBI Operasyonu
ABD'deki Silahlı Protestoculara FBI Operasyonu

ABD'deki Silahlı Protestoculara FBI Operasyonu

Oregon’da devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını işgal altında tutan protestoculara yönelik FBI operasyonunda bir kişi hayatını kaybetti.

A+A-

ABD'nin Oregon eyaletinde devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını 24 gündür işgal altında tutan silahlı protestoculardan 5'inin gözaltına alındığı, olay sırasında çıkan çatışmada bir protestocunun hayatını kaybettiği bildirildi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Oregon eyalet polisinin ortak yaptığı yazılı açıklamada, “güvenlik” güçlerinin, Malheur Yaban Hayatı Koruma Sahası'ndaki “işgalin elebaşı” Ammon Bundy ve kardeşi Ryan Bundy dâhil 5 şahsı, bir otobanda araçlarını durdurarak gözaltına aldığı belirtildi.

Gözaltına alma işlemi sırasında çıkan silahlı çatışmada bir kişinin hayatını kaybettiği, bir diğerinin ise hafif yaralandığı ifade edildi.

Ölen ve yaralanan şahısların kimliğine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Operasyonun işgali sona erdirip erdirmediği de henüz netlik kazanmadı.

Gözaltına alınanların, “güvenlik” güçlerini görevlerini yapmaktan güç kullanarak veya tehdit yoluyla alıkoyma suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi.

Olayın Geçmişi

Koruma sahasının merkez binası, 2 Ocak'tan beri devlete ait arazilerin yönetiminin yerel çiftlik sahiplerine ve ormancılara bırakılmasını talep eden bir silahlı grup tarafından işgal altında tutuluyordu.

Federal “güvenlik” güçleri, bu olaya kadar silahlı prtotestocu gruba herhangi bir müdahalede bulunmamıştı.

Oregon Valisi Kate Brown, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, FBI'a gruba karşı harekete geçme çağrısı yaparak, “Bu kanunsuzluk manzarası ortadan kalkmalı.” ifadesini kullanmıştı.

İşgalcilerin “elebaşı” Ammon Bundy'nin babası Cliven Bundy de hükûmet karşıtı eylemleriyle biliniyor. Cliven Bundy, otlaklarla ilgili yıllardır süren bir anlaşmazlık kapsamında 1 milyon doları bulan vergi borcunu ödemeyi reddederek 2014 yılında Nevada eyaletinde haftalar süren bir eylem başlatmış ve “güvenlik” güçleriyle karşı karşıya gelmişti.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT