1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD'deki Polis Şiddetine Yönelik Tepkiler Artıyor
ABD'deki Polis Şiddetine Yönelik Tepkiler Artıyor

ABD'deki Polis Şiddetine Yönelik Tepkiler Artıyor

Son 2 günde 3 siyahî Amerikalının polis tarafından vurularak öldürülmesine tepkiler giderek artarken Demokratlar, ABD Kongresi'ni polis şiddetine karşı harekete geçmeye çağırdı.

A+A-

ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde bir polisin arabasını kenara çektirdiği siyahî bir Amerikalıyı vurarak öldürmesi üzerine, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, Kongre'ye polis şiddetine karşı harekete geçme çağrısı yaptı.

Philando Castile (32) adlı siyahî Amerikalının, polis tarafından arabası kenara çekildikten sonra vurulması ve o anların Castile'nin Lavisha Reynolds adlı kız arkadaşı tarafından kaydedilmesinin yankıları sürüyor.

Sosyal medyaya düşen video görüntülerinde yaralı hâlde aracın koltuğunda duran Castile'ye polisin silahını tutmaya devam ettiği ve bir süre sonra siyahî Amerikalının hareketsiz kaldığı görülüyor. Video görüntülerinde Reynolds, polisin Castile'yi vurduğu anda onun ehliyetini almaya çalıştığını anlatıyor.

“Şeffaf ve Sağlam Soruşturmaların Yapılması Gerekiyor”

Demokrat Kongre üyesi Ben Ray Lujan, olayla ilgili açıklamasında, “Bu trajedilerle ilgili şeffaf ve sağlam soruşturmaların yapılması gerekiyor, özellikle de bu son olay için.” ifadelerini kullandı.

Demokratlar olarak ülkedeki ateşli silah şiddetinin son bulması için Kongre'de her türlü girişimi yapacaklarını söyleyen Lujan'a Cumhuriyetçi bazı vekillerden de destek geldi.

“Obama Derin Rahatsızlık Duyuyor”

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın son iki gündeki ölüm olaylarından oldukça etkilendiğini ve “derin rahatsızlık” duyduğunu belirtti.

“Bir Başka Trajedi Daha”

Dün yaptığı açıklamada bu tür olaylarda kurbanların genellikle siyahî Amerikalılar olduğuna vurgu yapan Demokratların muhtemel başkan adayı Hillary Clinton, ülkede polis şiddetiyle ilgili bazı şeylerin kökünden yanlış olduğunu ifade etmişti. Clinton, bugünkü olayla ilgili “bir başka trajedi daha” değerlendirmesini yaptı.

“Derhâl Son Bulmalı”

Demokratların başkanlık yarışındaki diğer aday adayı olan Vermont Senatörü Bernie Sanders da yaptığı açıklamada, siyahîleri hedef alan bu saldırıların derhal son bulması gerektiğini aktardı.

“İğrenç Bir Şey”

ABD'nin tanınmış aktör ve komedyenlerinden Darryl Lynn Hughley, “Etrafımdaki siyahî aileleri, sürekli olarak çocuklarına polise nasıl davranmaları gerektiğini anlatırken görüyorum. Bu iğrenç bir şey.” dedi.

“2016’da Polis Kaynaklı 509 Ölüm”

Amerika menşeli Washington Post gazetesinde yer alan ve ülke genelinde polis kaynaklı silahlı ölüm olaylarını gösteren kayıtlara göre 2016'da toplam 509 kişi yaşamını yitirmişti. Geçen yıl ise toplam 990 kişi polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybetmişti.

HABERE YORUM KAT