1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Temerrüt Korkusu Büyüyor
ABDde Temerrüt Korkusu Büyüyor

ABD'de Temerrüt Korkusu Büyüyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, Obama'nın bütçe tasarısında uzlaşmaya yanaşmaması halinde ABD'nin temerrüde düşeceğine dikkat çekti.

A+A-

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner devam eden bütçe açmazına yönelik sert açıklamalar geldi. ABC kanalında katıldığı bir programda konuşan Boehner, 'Daha önce Başkan'a da söyledim. Bize dayatılan paketi koşulsuz kabul etmemiz mümkün değil. Başkan bizi dinlemeyerek ülkeyi temerrüt riskine sokuyor' dedi. Temsilciler Meclisi Başkanı, program sunucusunun 'ABD temerrüde mi gidiyor?' şeklindeki sorusu üzerine, 'Bu yolda ilerliyoruz' dedi. Boehner, Obama'nın pazarlığa yanaşmamaya devam etmesi halinde, 17 Ekim'de borç tavanına ulaşılacak olan ülkenin temerrüde düşeceğini kaydetti. Bunlara ek olarak, temsilciler Meclisi Başkanı, Obama hükümetinin uzlaşmaya yanaşmaması nedenyile ülkenin kredi notunun tehdit altında olduğunu kaydetti. Temerrüde düşerek hükümetin faturalarını zamanında ödeyememesi durumunda krizin büyüyeceği belirtiliyor.

OBAMA İYİMSER KONUŞTU

ABD Başkanı Barack Obama, Associated Press ajansına ABD'deki mevcut bütçe krizi ve borç tavanı sorunlarıyla ilgili konuşmuştu. Obama, ABD Kongresi'nin 17 Ekim'den önce borç tavanını yükseltmeyi kabul edeceğine inandığını söyledi.

Beyaz Saray eleştirdi

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in federal borçlanma tavanının artırılması karşılığında harcama kesintileri talep eden duruşunu eleştirdi. Carney yaptığı açıklamada, Boehner'in tavrını hayret verici ve hayal kırıklığı yaratıcı olarak tanımladı. Carney, 'Boehner'in açıklaması, çay partisi Cumhuriyetçilerinin partizan istek listeleri karşılanmaz ise, ABD'nin tarihinde ilk defa temerrüde düşmesine izin vereceklerinin deklare edilmesi' diye konuştu.

17 Ekim neden önemli?

ABD'de hükümet işleyemez hale gelmişken gözler dünyanın en büyük ekonomisinde borç limitinin dolacağı 17 Ekim'e çevrildi. ABD hükümetinin elinde sadece 50 milyar dolar kaldı. Hükümet 17 Ekim'de borç tavanını yükseltemezse, Temsilciler Meclisi bu konuda destek vermezse yeni bir kriz daha ortaya çıkabilir. Moody's CEO'su Raymond McDaniel ise temerrüt konusunda rahat. McDaniel, 'Hazine'nin ödemelerini yapmama ihtimali çok az. 17 Ekim'de borç tavanını yükseltmese bile, hazine tahvillerinin ödemeleri yapılmaya devam edecektir. Piyasaların endişelenmesini gerektiren bir durum yok' dedi. Wall Street şimdiye kadar hükümetin 'kepenk kapatması'na karşı çok büyük tepkiler vermedi.

AA

HABERE YORUM KAT