1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de St. Louis Sokakları Karıştı
ABD'de St. Louis Sokakları Karıştı

ABD'de St. Louis Sokakları Karıştı

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde bir siyahî gencin polis tarafından öldürülmesini protesto eden göstericilere “güvenlik güçleri”nin biber gazıyla müdahale ettiği bildirildi.

A+A-

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, 18 yaşındaki siyahî genç Mansur Ball-Bey'in çarşamba günü polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından gece boyunca protesto gösterileri yapıldı. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği göstericilerden 9'u gözaltına alındı.

St. Louis Belediye Başkanı Francis Slay ve Polis Şefi Sam Dotson, perşembe günü düzenlediği ortak basın toplantısında, protestoculara sükûnet çağrısında bulundu.

Öte yandan, polisin yaptığı açıklamada öldürülen gencin silâhlı olduğu iddia edildi.

İki polis memurunun bir eve arama yapmak için geldikleri sırada Ball-Bey'in kaçmaya başladığını ifade eden Dotson, siyahî gencin daha sonra silâhını memurlara doğrulttuğunu, bunun üzerine iki memurun da ateş ettiğini belirtti.

Olayın yaşandığı yer, 18 yaşındaki siyahî genç Michael Brown'ın beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından 9 Ağustos 2014'te vurularak öldürüldüğü Ferguson kasabasına 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Michael Brown cinayeti, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerine neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar ülke geneline yayılmıştı.

Çarşamba günkü olayın yaşandığı St. Louis kenti, bu protestoların en yoğun şekilde yaşandığı kentlerden biriydi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT