1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Siyahilerin Gittiği Kiliseye Saldırı: 9 Ölü
ABD'de Siyahilerin Gittiği Kiliseye Saldırı: 9 Ölü

ABD'de Siyahilerin Gittiği Kiliseye Saldırı: 9 Ölü

ABD'nin Charleston kentinde siyahların gittiği bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Polis saldırıyı "nefret suçu" olarak tanımlarken, belediye başkanı saldırganın yakalandığını açıkladı.

A+A-

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Güney Carolina'ya bağlı Charleston'da Emanuel Afrikan Methodist Episkopal Kilisesi'ne düzenlenen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının failinin 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylaan S. R. olduğu açıklandı.

Charleston Emniyet Müdürü Gregory Mullen düzenlediği basın toplantısında, Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'nde yapılan dua sırasında 9 kişinin ölümüne neden olan Amerikalı zanlı Dylann Roof'un, saldırının yapıldığı yerin yaklaşık 400 km uzağında olaydan yaklaşık 12 saat sonra Kuzey Carolina'nın Shelby kasabasında gözaltına alındığını duyurdu.

Güney Carolina'da Lexington'a kayıtlı olduğu belirtilen 21 yaşındaki Roof'un olayda doğum günü hediyesi olarak aldığı 45 kalibrelik tabanca kullandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD'de bir kiliseye düzenlenen saldırının "ırkçı bir saldırı" olduğunun anlaşıldığını belirterek, saldırıyı şiddetle kınadı.

Ban, yaptığı yazılı açıklamada, Güney Carolina eyaletinin Charleston kentinde daha çok Afrika kökenli Amerikalıların gittiği tarihi kiliseye düzenlenen saldırının "ırkçı güdülerle" işlendiğinin görüldüğünü belirtti.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sunan ve mağdurlarla dayanışma içinde olduğunu ifade eden Ban, bu "nefret dolu saldırıyı" kınayarak failinin bir an önce yargı önüne çıkarılmasını umduğunu kaydetti.

AA 

HABERE YORUM KAT