1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Sinema Saldırısının Failine Müebbet
ABD'de Sinema Saldırısının Failine Müebbet

ABD'de Sinema Saldırısının Failine Müebbet

ABD'nin Colorado eyaletindeki bir sinemada 2012'de 12 kişiyi silahla öldüren ve 70 kişinin yaralanmasına neden James Holmes'a müebbet hapis cezası verildi.

A+A-

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, saldırıyla ilgili iddianameyi görüşen 12 kişilik jürinin idam cezasına hükmetmesi bekleniyordu.

Jüri oy birliğiyle idam cezası yönünde karar alamayınca, 27 yaşındaki Holmes şartlı tahliyesiz ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Cezanın resmî infazının ileriki bir tarihte düzenlenecek duruşmadan sonra yapılacağı bildirildi.

12 Kişiyi Öldürmüş, 70 Kişiyi Yaralamıştı

Holmes, 20 Temmuz 2012'de Aurora kentindeki Century Sineması'nda "Batman: Kara Şövalye Yükseliyor" filminin gösterimi sırasında rastgele ateş açarak 12 kişinin ölümüne ve 70 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Colorado'daki bir mahkeme, geçtiğimiz ay Holmes'ü “cinayet”, “cinayete teşebbüs” ve “patlayıcı madde bulundurma” maddelerini içeren toplam 165 ayrı suçtan suçlu bulmuştu.

Saldırı Sırasında Aklî Dengesinin Yerinde Olmadığı İddia Edildi

Nöroloji alanında doktora öğrencisi olan Holmes'ün avukatları, şizofreni hastası olan sanığın saldırı sırasında aklî dengesinin yerinde olmadığını iddia etmişti.

Saldırının tüm detaylarıyla önceden planlanarak düzenlendiğini savunan savcılar ise iddianemede Holmes'ün idam cezası alması gerektiğini belirtmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT