1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Silah Satışları Zorlaşacak
ABD'de Silah Satışları Zorlaşacak

ABD'de Silah Satışları Zorlaşacak

ABD Başkanı Obama, ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışını zorlaştıracak yeni idarî kararlar aldı.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, görev süresinin son senesinde silahlı saldırılar sonucu meydana gelen ölümleri azaltmak amacıyla ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışında adım attı ve bu süreci zorlaştıracak yeni idarî kararlar aldı.

Silah satışlarıyla ilgili yasaların değiştirilmesini isteyen ancak buna karşı çıkan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre'de böyle bir imkânı bulunmayan Obama, idarî kararlar yoluyla mevcut yasaların uygulamasını güçlendirerek, silah satışlarını kısıtlamayı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısını azaltmayı hedefliyor.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni idarî kararlar arasında “sabıka kaydı kontrolünün genişletilmesi, yerel seviyede silah kontrolü uygulaması, akıl sağlığı tedavileri ve silah satış yetkisi olmayan iş yerlerinin kapatılması” gibi uygulamalar bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, yeni düzenlemeler sonrasında birçok kişinin hayatının kurtarılacağı ve silahların suça meyilli insanların eline geçmesinin engelleneceği kaydedildi ve ülkede son 10 yılda silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 100 bini geçtiği, milyonlarca kişinin de silahlı gasp, soygun ve saldırı gibi olayların kurbanı olduğu belirtildi.

Obama'nın şiddet olaylarının azalması için çaba göstereceği bildirilen açıklamada, “Başkan, bu sebeple silah alımında sabıka kaydı kontrolü gibi getirilecek yenilikleri, ülkedeki birçok kişi gibi Kongre üyelerinin de desteklemesi yönünde çağrı yapıyor.” ifadesi kullanıldı.

Obama'nın yeni idarî kararlarıyla sabıka kaydı kontrolü, internetten ya da silah fuarlarındaki dâhil tüm satışlarda genişletilecek. Ruhsatı bulunmayan silah satış yerlerine ruhsat alma ve sabıka kaydı sorgulama zorunluluğu getirilecek. Ruhsat almayan satıcıların silah satışı yapması yasaklanacak.

Mevcut yasalar gereği ABD'de silah satışı için gerekli ruhsat federal merciler tarafından veriliyor. Özellikle internet üzerinden satış yapan birçok kişi ya da şirketin satış ruhsatı bulunmuyor. Ruhsatı bulunmayan satıcılar da şu andaki uygulamada sabıka kaydı kontrolü yapmıyor.

Beyaz Saray, silah alımlarında yapılacak kontrollerin sağlanması için Federal Araştırma Bürosu (FBI) ile 230 müfettişin çalışacağını bildirdi. Ayrıca, silah alımlarında sabıka kaydı temiz olmasına rağmen aklî dengesinde sorun bulunan kişilerin kontrolü için de Kongre'den 500 milyon dolar talep edileceği bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT