1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Öğrenciler Harçların Kaldırılması İçin Yürüdü
ABD'de Öğrenciler Harçların Kaldırılması İçin Yürüdü

ABD'de Öğrenciler Harçların Kaldırılması İçin Yürüdü

ABD genelinde 100'den fazla üniversitede gösteri düzenleyen öğrenciler, devlet üniversitelerindeki yüksek harçları protesto ederek harçların tamamen kaldırılmasını ve önceki harçlar nedeniyle oluşan kredi borçlarının da silinmesini istedi.

A+A-

Yüksek eğitim ücretlerinden şikâyetçi olan öğrenciler “milyon öğrenci yürüyüşü” adı verilen eylem kapsamında 100'den fazla okulda öğrenim ücretlerini protesto etti.

Öğrenciler, devlet üniversitelerinde harçların kaldırılmasını, eğitim kredisi borçlarının iptal edilmesini ve kampüslerde çalışanların saat ücretinin en az 15 dolar olmasını istedi.

abd.jpg

Öğrenciler “Özgür Filistin!” Sloganları Attı

ABD'nin en büyük üniversitelerinden New York Şehir Üniversitesi'ne (CUNY) bağlı Hunter College önünde toplanan öğrenciler, öğrenim kredisi borçlarının temel nedeni olarak gördükleri üniversite yönetimini protesto etti.

Yahudi öğretim üyelerinden oluştuğunu iddia ettikleri üniversite yönetimini siyonizmle de suçlayan öğrenciler, ellerinde Filistin bayraklarıyla “Özgür Filistin!” sloganları attı.

Bu arada, bazı öğrencilerin İsrail bayrağı açması, öğrenciler arasından gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Tartışma büyümeden sona erdi.

Dünyanın önde gelen üniversitelerine sahip ABD'de harçlar, öğrenimlerini tamamlayarak iş hayatına atılan gençleri uzun yıllar boyunca öğrenim kredilerini ödemek zorunda bırakıyor. ABD'li birçok öğrenci, üniversite eğitimi sırasında talep edilen yüksek ücretler için uzun vadeli eğitim kredisi alıyor. Mezuniyetin ardından iş bulabilenler yıllarca taksitler hâlinde bu borcu ödüyor. İş bulamayıp borçlarını ödeyemeyenler ise bankaların takibine düşüyor.

Ülke genelindeki toplam eğitim kredisi borcunun 1 trilyon 200 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

abd-(1).jpg

abd-(2).jpg

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT