1. HABERLER

  2. HABER

  3. "ABD'de Günde Bir Toplu Saldırı Oluyor"
"ABD'de Günde Bir Toplu Saldırı Oluyor"

"ABD'de Günde Bir Toplu Saldırı Oluyor"

ABD'nin Oregon eyaletindeki bir okulda dün gerçekleştirilen silahlı saldırıyla, ülkede bu yıl düzenlenen toplu saldırı sayısının 294'e yükseldiği bildiriliyor.

A+A-

1 Ocak - 1 Ekim 2015 tarihlerini kapsayan 294 rakamı, ülkede hemen hemen her gün bir toplu saldırı gerçekleştirildiği anlamına geliyor.

Rakam, ABD'deki toplu saldırıları takip ederek bu alandaki verileri derleyen Shootingtracker.com adlı internet sitesine ait.

En az dört kişinin silahla vurulduğu olayları toplu saldırı olarak kabul eden site, Obama'nın iktidara geldiği Kasım 2012 tarihinden bu yana da tam 994 adet toplu saldırı olduğunu bildirdi.

Sitenin verilerine göre 2013'ün başından bu yana toplu saldırılarda yaklaşık 1236 kişi öldü.

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ise toplu saldırı tanımını biraz farklı yapıyor: En az dört kişinin isabet aldığı değil, "en az dört kişinin silahla öldürüldüğü olay" olarak tanımlıyor.

FBI'ın tanımına göre ABD'de bu yıl 45 toplu saldırı vakası gerçekleşti.

Her yıl 33 bin kişi ateşli silah kullanımıyla ölüyor

Saldırılar ülkedeki silah kullanımı tartışmalarını sürekli gündemde tutuyor.

ABD'deki Hastalık Koruma Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ülkede yılda ortalama 33 binden fazla kişi ateşli silah kullanımı nedeniyle ölüyor.

CDC'nin verileri kaza sonucu ölümler, cinayetler ve intiharları da içeriyor.

Bu rakama göre ateşli silahlar nedeniyle her altı saatte bir ölen Amerikan vatandaşı sayısı, 2014 yılının tamamında "terör saldırısı" diye tanımlanan olaylarda ölen Amerikalılardan fazla.

BBC

HABERE YORUM KAT