1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Gözaltında Ölüm
ABD'de Gözaltında Ölüm

ABD'de Gözaltında Ölüm

Baltimore'da 25 yaşındaki Freddie Gray, gözaltına alındıktan bir hafta sonra boynu kırılmış şekilde hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

A+A-

ABD'nin Baltimore şehrinde siyah bir genç gözaltına alındıktan bir hafta sonra hayatını kaybetti. 25 yaşında Freddie Gray, gözaltı süresi devam ederken boynu kırıldığı için hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Gray'in boynunun nasıl kırıldığı belirsizliğini koruyor. 12 Nisan Pazar günü Gray'in dört polis tarafından zorla polis aracına bindirildiği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Polis, Gray'in polisi fark eder fark etmez kaçma girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

Polis yetkilileri, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve soruşturmayı 1 Mayıs'a kadar neticelendirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Üç ayda 292 ölüm

Siyah Amerikalı Michael Brown'un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi ve polis hakkında takipsizlik kararı verilmesinden sonra ülke genelinde protesto gösterileri yapılmış, ABD Adalet Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığının olaylarla ilgili raporunda Ferguson polisinde "ırkçı ön yargı" taşıdığı dile getirilmişti.

ABD'de sadece 2015'in ilk üç ayında polis şiddetiyle ölenlerin sayısı 292. Bu rakam, İngiltere'de son 115 yılda, polis şiddeti sonucu yaşanan ölümlerden daha fazla. 

Reuters, AA

HABERE YORUM KAT