1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Devlet Kurumlarının Birçoğu Çalışmıyor
ABDde Devlet Kurumlarının Birçoğu Çalışmıyor

ABD'de Devlet Kurumlarının Birçoğu Çalışmıyor

ABD'de hükümetin kapanması nedeniyle, devlet kurumlarının birçoğu işlevsiz hale geldi.

A+A-

ABD'de hükümetin kapanması nedeniyle, devlet kurumlarının birçoğu işlevsiz hale geldi.

Başkent Washington'da postaneler, hava limanı ve askeri kurumlar hariç, diğer kamu kuruluşlarında "hayati" konularla ilgilenenlerin dışındaki personel işe gelmedi. Bakanlıkların, müzelerin ve ulusal parkların girişlerinde hükümetin kapanması nedeniyle faaliyet gösterilemediğine ilişkin yazı asıldı. 

Kongre'de iki kanadın da genel kurulları konuya çözüm bulmak için hala çalışıyor olsa da komitelerin bugünkü oturumlarının iptal edildiğine yönelik açıklamalar geliyor. 

Beyaz Saray'ın internet sitesi açıldığında da bir uyarı yazısı çıkıyor. Uyarıda, "Kongre, hükümeti fonlayacak tasarıyı geçirmekte başarısız olduğundan, bu sitedeki bilgiler güncel olmayabilir ve taleplerinize yanıt veremeyebiliriz" ifadesi yer alıyor. 

Bunun yanında diğer birçok bakanlığın internet sitesi de çalışmıyor.

Devlet dairelerinin kapanmasının maliyeti yüksek

Öte yandan, ABD'de, Obama yönetiminin para harcama yetkisini kapsayan bütçe yetkisinin, bugün gece yarısı dolması nedeniyle devlet dairelerinin kapanmasının maliyetinin yüksek olacağı tahmin ediliyor.

ABD'de Kongre'nin üzerinde anlaşmaya varamaması yüzünden, birçok devlet dairesinde işlerin durmasına neden olan ''devletin kapanması'' olayı yüzünden, yaklaşık 800 bin çalışan işe gitmedi. Siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da yıkıcı etkisi bulunan ''devletin kapanması''yla devlet dairelerinde çalışanlar ücretsiz izine ayrılmış oluyor.

Moody's analisti Brian Kessler'in hesaplamasına göre, bunun Amerikan ekonomisine maliyeti 55 milyar dolarlık bir yük çıkarırken, haftalık maliyetinin 200 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 800 bin federal çalışanın toplamda bir haftada alacağı 1 milyar doların da Amerikan ekonomisi açısından ayrı bir kayıp olduğu ilave ediliyor.

Yapılan rakamsal tahminlerin turizmi kapsamadığı belirtilirken, devlete ait bazı büyük alışveriş merkezleri ve müzelerle de bu maliyetin yükselebileceği kaydediliyor.

AA

HABERE YORUM KAT