1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Câmîye Saldırı Plânı Yapan Kişi Suçlu Bulundu
ABD'de Câmîye Saldırı Plânı Yapan Kişi Suçlu Bulundu

ABD'de Câmîye Saldırı Plânı Yapan Kişi Suçlu Bulundu

ABD’de federal jürinin, New York'ta bir câmîye saldırmak için taraftar toplamaya çalışan eski milletvekili adayını, "federal sivil haklarını ihlal etmek"ten suçlu bulduğu bildirildi.

A+A-

ABD’de federal jürinin, New York eyaletinde müslümanların yoğun olarak ikamet ettiği Islamberg kasabasında bir câmîye saldırmak için taraftar toplamaya çalışan eski milletvekili adayını, “federal sivil haklarını ihlal etmek”ten suçlu bulduğu bildirildi.

Câmî, Okul ve Kafeteryaya Saldırı Plânı

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 63 yaşındaki Robert Doggart’ın, New York eyaletinde müslümanların yaşadığı Islamberg kasabasında câmî, okul ve kafeteryaya saldırı planladığına yer verildi.

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlardan ve telefon görüşmelerinden Doggart’ın destek toplamaya çalıştığı belirtilen açıklamada, jürinin, “federal sivil haklarını çiğnediği” gerekçesiyle zanlıyı suçlu bulduğu kaydedildi.

Hasta Ruhlu Doggart

Telefon kayıtlarında: “Bu adamlar öldürülmeli, evleri yakılmalı.” ifadesini kullanan Doggart’ın sosyal medyadaki hesabında da “20 silahlı adamın ciddi zararlar verebileceği”ni dile getirerek, kendisine destek aradığı belirtildi.

Parası Olan Muhtemel Katil Serbest mi Bırakılıyor?

Mayısta eylemini gerçekleştiremeden FBI tarafından gözaltına alınan Doggart, bu hafta başında 30 bin dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

ABD savcılarının yaptığı suçlamaya göre Doggart’ın, mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Çevresinde “muhafazakâr” fikirleriyle tanınan Doggart’ın, 2014’te Tennessee’den milletvekili seçimleri için adaylığını koyduğu ancak kazanamadığı bildirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT