1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD ve Ukrayna, Karadaniz'de Tatbikat Gerçekleştirecek
ABD ve Ukrayna, Karadaniz'de Tatbikat Gerçekleştirecek

ABD ve Ukrayna, Karadaniz'de Tatbikat Gerçekleştirecek

Ukrayna ile ABD, Karadeniz'de 'Deniz Meltemi' adlı askeri tatbikata başladı. 3 gün sürecek tatbikata Türkiye de katılıyor.

A+A-

Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ve Batı dünyası arasındaki gerginlik giderek tırmanıyor. Karadeniz ve Hazar'da füzeler test ediliyor, askeri doktrinler gözden geçiriliyor ve ard arda askeri tatbikatlar düzenleniyor. Son olarak Ukrayna ile ABD, Karadeniz'de 8-10 Eylül tarihleri arasında üç gün sürecek 'Deniz Meltemi' adlı planlı askeri tatbikata başladı. Ukrayna'da ateşkes öncesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Ukrayna'nın ortak deniz tatbikatını provokasyon olarak tanımlamıştı. Tatbikat başlamadan önce Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kriz bölgesinde deniz güvenliğinin önemine işaret edildi.

NATO'DAN DÖRT GEMİ

ABD ve Ukrayna'nın öncülüğünde yapılan 'Deniz Meltemi' tatbikatına Türkiye, Kanada, Romanya ve İspanya da katılıyor. Bu çerçevede 4 NATO savaş gemisi geçtiğimiz hafta Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'na gitti. NATO'dan yapılan açıklamada, tatbikatın, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalardan bağımsız olarak önceden planlandığı belirtildi. Gelecek hafta ise NATO ülkeleri 'Rapid Trident/Çevik Zıpkın' adlı planlı bir askeri tatbikat yürütecek. 15 Eylül'de başlayıp 26 Eylül'e kadar sürecek tatbikatta, 15 ülkeden bin 300'den fazla askeri personel görev alacak. Türkiye ise Çevik Zıpkın tatbikatında yer almıyor.

AB'DEN YENİ YAPTIRIM

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in batılı ülkelerin Rusya'ya karşı sektörel yaptırım uygulamaları durumunda Rusya hava sahasını kapatma tehdidine rağmen AB ülkeleri, Rusya'daki özel ve tüzel kişilere yönelik yeni yaptırım kararları aldı. Yapılan yazılı açıklamada, yaptırımların detaylarının AB resmi basın açıklamasıyla duyurulacağı kaydedildi..Yaptırım uygulanacağı söylenen Rus firmaları arasında petrol şirketlerinin başı çektiği ve aralarında Rosneft, Transneft ile Gazprom Neft'in olduğu ifade ediliyor. Medvedev, 'eğer enerji ve finans sektörüyle ilgili yeni yaptırımlar olursa biz bu yaptırımlara cevap vereceğiz' ifadelerini kullanmış ve hava sahasını kapatmakla tehdit etmişti.

Merkel'den yalanlama

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun danışmanı Juri Luzenko, Pazar günü Kiev'de bir açıklama yaparak başta ABD olmak üzere Fransa, İtalya, Polonya ve Norveç'ten silah desteği alacaklarını bildirdi. Ancak ABD, Norveç ve Polonya bu bilgiyi yalanlayarak, böyle bir yardımın sözkonusu olmadığını belirttiler. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Galler'de yapılan NATO zirvesinde, Ukrayna'ya silah yardımını kesinlikle reddetmişti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Caitlin Hayden, Ukrayna'ya silah yardımı yapılacağı haberlerinin doğru olmadığını, Ukrayna'nın güvenliğini sağlamak için ricalarının bulunduğu ve Ukrayna'ya daha fazla nasıl yardım yapılabileceği üzerinde bir değerlendirme yapıldığını söyledi.

Ateşkese rağmen silah sesleri

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında ateşkes ilan edilmesine rağmen bölgede silahlı çatışmalar kesilmiyor. Taraflar birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor. Ukrayna istihbarat birimlerine yakınlığı ile bilinen Askeri-Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı, Enformasyon Direniş Grubu Temsilcisi Dmitriy Timçuk, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 'Rus askerleri ve teröristler ateşkese uymayarak ağır silahlarla 10 kez ateş açtı' dedi. Rusya yanlısı ayrılıkçılara ait internet sitesinden yapılan açıklamada ise Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ateşkes ilan edilmesinden bu yana yedi kez ateşkesi ihlal ettiği ileri sürüldü.

Kiev'den ağır bilanço

Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların başlamasından bu yana 864 askerin yaşamını yitirdiği, 3 bin 215 askerin ise yaralandığı belirtildi. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Vladimir Polevoy, bazı bölgelerde ve Ukrayna askerlerinin bulunduğu noktalarda saldırıların meydana gelmesine rağmen, Ukrayna ordusunun ateşkes sürecine tamamen riayet ettiğini ve ateşkes sürecinin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT