1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD ve Rusya "Esed ile Devam" Dedi!
ABD ve Rusya Esed ile Devam Dedi!

ABD ve Rusya "Esed ile Devam" Dedi!

ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda, bu ay içinde uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

08 Mayıs 2013 Çarşamba 13:03A+A-

Suriye konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer Rus yetkililerle ile bir araya geldi.

Uzun süren görüşmelerin ardından basına yapılan açıklamada, ABD ve Rusya'nın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimi ve Suriyeli muhaliflere, siyasi dönüşüm görüşmelerine başlamaları için baskı yapmaya söz verdikleri bildirildi.

Açıklamada Rusya ve ABD'nin bu çerçevede, bu ay içinde, Suriye konusunda, geçen yıl İsviçre'nin Cenevre kentinde belirlenen dönüşüm planını esas alan bir uluslararası konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardığı belirtildi.

Kerry de, Putin ve Lavrov'la görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, 30 Haziran'da imzalanan Cenevre Mutabakatı'nın Suriye'de akan kana son vermek için izlenmesi gereken bir yol olduğunu belirtti.

Suriye'nin "giderek artan bir hızla uçuruma doğru yol aldığını" belirten Kerry, daha kötü bir insani krize, belki de etnik temizlik ve Suriye devletinin parçalanmasına yaklaşıldığına dikkati çekti.

Suriyeli muhaliflerin barış planını ve dönüşüm stratejisini kabul ettiğini savunan Kerry, Esed rejimine düşenin, yükümlülüklerini yerine getirmek ve kimyasal silahları kullanmaya meyletmemek olduğunu belirtti.

Kerry, "Suriye'nin siyasi dönüşümünün ilerleme kaydetmesi durumunda muhalifleri silahlandırma yoluna gitmeyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Lavrov da, Esed rejiminin, siyasi dönüşüm konusunda çalışmaya arzulu olması ve tüm Suriyelilerle diyalog kurma kararı almasını övdü. Buna karşılık muhaliflerin, "şimdiye kadar bu konulara olan bağlılıklarını gösterir tek bir söz bile etmediklerini" öne sürdü.

Kimyasal silahların kullanılmasından kaygı duyduklarını Lavrov, ancak herhangi bir karara çabucak varılmadan önce kesin olguların ortaya konmasının gerekli olduğunu vurguladı. (AA)

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum