1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD ve Rusya Destekli Esed Rejimi ile IŞİD Tedmur İçin Savaşıyor
ABD ve Rusya Destekli Esed Rejimi ile IŞİD Tedmur İçin Savaşıyor

ABD ve Rusya Destekli Esed Rejimi ile IŞİD Tedmur İçin Savaşıyor

Suriye'nin Humus ilindeki antik Tedmur (Palmira) kenti, kültürel olduğu kadar jeostratejik önemi nedeniyle Esed rejimine bağlı güçler ve IŞİD arasında yoğun çatışmalara sahne oluyor.

A+A-

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Mayıs 2015'te IŞİD'in eline geçen Tedmur, örgütün antik kentte yaptığı yıkımla dünya gündemine oturmuştu. Rejim güçleri, belirli aralıklarla antik kenti ve Tedmur ilçesini geri almak için saldırılar düzenlese de başarılı olamadı. 27 Şubat'ta yürürlüğe giren geçici ve kısmî “ateşkes”le birlikte rejim güçleri, Rusya’ya ait savaş uçaklarının desteğiyle Tedmur'u geri almak için operasyon başlattı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) da önceki gün internet sayfasında Tedmur operasyonu için rejim güçlerine destek verdiğini duyurdu.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, rejim güçleri IŞİD'in döşediği mayınlar nedeniyle ilçenin ancak 1 kilometre yakınına ulaşabildi. Tarihî kentteki kale dün kısa süreliğine rejimin kontrolüne geçse de IŞİD akşam saatlerinde kaleyi geri aldı.

esed_isid.jpg

Tedmur'un Önemi

Yerel kaynaklar rejimin öncelikli hedefinin ilçeyi ele geçirdikten sonra, doğudaki Sukna beldesine ilerleyip, oradan IŞİD'in kalelerinden Deyr ez-Zur'a ulaşmak olduğunu belirtiyor.

Rejim güçlerinden ayrılan Askerî Strateji Uzmanı Albay Ahmed Rahal, “Rejim ve Rusya, dünyadaki en ünlü antik kentlerden biri olan Tedmur'u ele geçirerek kendilerini dünya kültürel mirasının koruyucuları gibi göstermek ve prestij kazanmak istiyor. Böylece uluslararası toplumdan ‘iyi hâl belgesi’ alma peşindeler.” dedi

Tedmur'un bir diğer önemi rejimin uzun dönemli enerji stratejisinde yatıyor. İlçe, uzun süredir aktif olmayan bir doğalgaz boru hattı üzerinde yer alıyor. Ancak bu hattın yaklaşık 40 milyar metreküp kapasiteli ve bin 500 kilometre uzunluğunda İran-Irak-Suriye-Irak doğalgaz boru hattının bir parçası hâline getirilmesi, savaştan önce konuşulan projeksiyonlar arasındaydı.

İlerleme stratejisini enerji hatları üzerine kuran IŞİD de bu bölgeyi terk etmek istemiyor ve çatışmalar tarihî kent yakınlarında devam ediyor.

AA

HABERE YORUM KAT