1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD ve Rusya Anlaştı: Sonuç Sıfır
ABD ve Rusya Anlaştı: Sonuç Sıfır

ABD ve Rusya Anlaştı: Sonuç Sıfır

ABD ve Rusya, Esed'den kimyasal listesini istiyorlar. Kerry listeyi bir hafta içinde acil olarak istediklerini belirtti.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre'deki Intercontinental Otel'de üç gündür devam eden Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda yaptıkları görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlediler.

Bakan Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda altı maddelik bir plan üzerinde anlaşma sağladıklarını bildirdi. Kerry'nin açıkladığı plan, Suriye'nin kimyasal silahlarının kimyasal silah uzmanları tarafından denetlenmesinin yanı sıra yok edilmesini de kapsıyor.

Bu plana göre, kasımdan önce uzmanların çalışmalarına başlaması gerektiğini belirten Kerry, planın uygulanmaması halinde yaptırımlarının BM Şartı'nın 7. bölümü çerçevesinde olacağını söyledi.

"Suriye'nin, 1 hafta içinde elindeki kimyasal silahların detaylı listesini bildirmesini istiyoruz"

Bakan Kerry, Rusya ve ABD'nin bugün anlaşmaya vardıkları planın çerçevesini altı maddeyle çizdi. İlk olarak, Esed rejiminin sahip olduğu kimyasal silahların miktarını ve tipini ortaya koyduklarını, bunların uluslararası toplum tarafından denetlenmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını söyledi.

Belirli bir zaman çizelgesi belirlediklerini dile getiren Kerry, ABD ve Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının bir an önce ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırılmasını istediğini  bildirdi.

Kerry, "Biz, Suriye'nin 30 gün içinde değil, bir hafta içinde elindeki kimyasal silahların kapsamlı ve detaylı listesini bildirmesini istiyoruz" dedi.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum