1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. ABD ve İran Nükleer Müzakereleri Devam Ettiriyor
ABD ve İran Nükleer Müzakereleri Devam Ettiriyor

ABD ve İran Nükleer Müzakereleri Devam Ettiriyor

ABD ve İran, Cenevre’de nükleeri sürdürüyor. Ekim ayına kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.

A+A-

AFP’nin ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Bill Burns liderliğindeki ABD heyeti, Perşembe ve Cuma Cenevre’de İranlı yetkililerle nükleer müzakerelerde bulunacak.

Washington yönetimi, cuma günü İran'a karşı yaptırımları ihlal etmekle suçladığı, aralarında İran bankaları, hava yolu şirketleri ve nakliye şirketlerinin de bulunduğu 25'i aşkın şirket ve kişiye yeni yaptırımlar getirilmesi yönünde karar almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD'nin ülkesine yönelik yaptırım kararının nükleer müzakerelerin ruhuna aykırı olduğunu, buna rağmen görüşmelere dair iyimserliğini koruduğunu belirtti.

Hafta başında da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile olumlu bir görüşme yaptığını söylemişti. Zarifi, Kasım ayına kadar İran’ın nükleer politikası konusunda kapsamlı bir anlaşmaya varabilecekleri konusunda umutlu olduğunu belirtmişti.

İran ile nükleer müzakereler uzatılmıştı

ABD, Rusya, Çin, Büyük Britanya, Fransa ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ile İran arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, tarafların 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşması öngörülüyordu. Müzakereler Temmuz ayında varılan anlaşma ile 4 ay daha uzatılmıştı.

Nükleer programının barışçıl olduğunu savunan İran, kendilerine uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

P5+1 ülkeleri ise İran'ın nükleer silah üretme kapasitesini sınırlandırmak istiyor.

Kaynak: Al Jazeera

 

HABERE YORUM KAT