ABD ve İngiltere, IŞİD'e Karşı Esed'le İşbirliği Düşünüyor

23.08.2014 10:31
ABD ve İngiltere, IŞİD'e Karşı Esed'le İşbirliği Düşünüyor
ABD’nin ve İngiltere’nin önde gelen komutanları IŞİD tehdidine son vermek için örgütün Suriye’de de vurulması gerektiğini söylüyor. İngiltere eski Genelkurmay Başkanı ise Esed ile işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

Bağdat Yönetimi’ne bağlı askerlerle Kuzey Irak Kürt Yönetimi’ne bağlı peşmergelerin IŞİD militanlarına yönelik operasyonları sürerken, Batılı askeri yetkililer IŞİD’i ortadan kaldırmak için hava saldırılarının Suriye’ye de yayılması gerektiğini düşünüyor.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’le basının karşısına geçen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Washington’un IŞİD’le uzun soluklu bir mücadele sürecine girdiğini belirtti. IŞİD’in yenilmesi gereken bir örgüt olduğunun altını çizen Dempsey, örgütün Suriye ayağının ele alınmadan yenilmesinin mümkün olmadığını savundu.

NATO’nun 2011-2013 yılları arasında Afganistan’daki kuvvetlerini komuta eden ABD’li emekli Orgeneral John Allen da, Başkan Barack Obama’nın IŞİD’in sinir sistemini yok etmek için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini kaydetti. Allen,  DefenseOne sitesi için kaleme aldığı makalede, bunun için örgütün hem Irak hem de Suriye’de vurulması gerektiğini ifade etti.

ŞAM'LA İŞBİRLİĞİ

İngiltere’nin eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lord Dannatt ise, Batı’nın IŞİD’le mücadele için Suriye lideri Beşşar Esed’le ittifak kurması gerektiğini öne sürdü. İngiltere’nin konuya “Düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığında yaklaşması gerektiğini kaydeden Dannatt, Batılı ülkelerin Suriye’de IŞİD’e yönelik hava saldırıları için Esed’den izin alması gerektiğini söyledi.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim