ABD ve Hizbullah Londra’da Görüştü İddiası

28.11.2013 16:21
ABD ve Hizbullah Londra’da Görüştü İddiası
İngiltere'nin Hizbullah ve ABD arasında görüşmelere arabuluculuk ettiği iddia edildi. Görüşmelerde El kaide'ye karşı mücadelenin ele alındığı öne sürülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah arasında İngiltere'nin aracılık yapmasıyla  gizli görüşme gerçekleştiği iddia ediliyor. Tarafların toplantıda Lübnan’ın siyasi konularını ve El-Kaide’ye karşı mücadeleyi konuştukları öne sürülüyor.

Kuveyt’te yayınlanan El-Rey gazetesine demeç veren İngiliz diplomatik kaynakları, görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Gazetenin görüş aldığı Washington'daki diplomatik kaynakları ise görüşmelerin bölgenin ve dünyanın değişen şartları etrafında şekillendiğini ve İran’ın uluslararası arenaya tekrar dönüşüyle alakalı olduğunu söyledi. 

Görüşmelerin İngiltere'nin aracılığıyla yapılmasının sebebi olarak da, ABD’nin Hizbullah’ı yasal olarak tanımaması ve ABD yetkililerinin Hizbullah’la direk görüşemeyeceği olarak gösteriliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de geçen hafta görüştüğü İngiltere Başbakanı David Cameron’a Hizbullah’ın diplomatik görüşmelerde yer alması gerektiğini söylediği belirtildi.

(Dünya Bülteni)

 

 • Yorumlar 7
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim