1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. ABD Uçakları Ramadi'yi Vurdu
ABD Uçakları Ramadi'yi Vurdu

ABD Uçakları Ramadi'yi Vurdu

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, koalisyona ait uçakların hafta başında IŞİD’in eline geçen Ramadi kentine hava saldırıları düzenlediğini açıkladı.

A+A-

Reuters'a konuşan üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona ait uçakların Ramadi'ye hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Yetkili, "Bugün Ramadi'de hava saldırıları düzenledik. Hedefleri gördüğümüzde onları dışarı çıkaracağız" açıklamasını yaptı. 

ABD yönetimi bombalı araçlara karşı kullanılmak üzere Bağdat yönetimine bin tank savar füze sistemi vereceğini de açıkladı.   ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey "Anbar’daki yerel güçleri desteklemenin en iyi yolunu araştırıyoruz" dedi. Baskey, değerlendirdikleri seçenekler arasında, yerel aşiretleri eğitim ve silahlandırmanın hızlandırılması ile Ramadi’yi geri almak için Irak hükümeti öncülüğünde bir operasyona destek sağlamak olduğunu ifade etti.

ABD’nin Irak ile ilgili stratejisini gözden geçirmesinin söz konusu olmadığını belirten Baskey, "Sünni aşiretlere verilen yardımdan ziyade bu yardımın hızıyla ilgili görüşüyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT