1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. ABD Uçak Gemisi Hürmüz Boğazı'ndan Geçti
ABD Uçak Gemisi Hürmüz Boğazından Geçti

ABD Uçak Gemisi Hürmüz Boğazı'ndan Geçti

ABD uçak gemisi Hürmüz Boğazı'nı geçerek Körfez'e girdi.

23 Ocak 2012 Pazartesi 11:09A+A-

Amerikan uçak gemisi USS Abraham Lincoln, Hürmüz Boğazı'ndan geçerek Körfez'e girdi.

İran, daha önceki tehditlerine rağmen, Amerikan uçak gemisini engellemek için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Amerikan Beşinci Filosu tarafından yapılan açıklamada, uçak gemisinin, serbest geçiş hakkını kullanarak Hürmüz Boğazı'ndan Körfez'e geçiş yaptığı bildirildi.

Körfez'de geçen aydan bu yana Amerikan uçak gemisi bulunmuyordu.

İran Genelkurmay Başkanı, 3 Ocak'ta Amerika'yı, uçak gemisini geri göndermeme konusunda uyarmıştı, temel ulusal çıkarlarının zedelenmesi halinde boğazı kapatma tehditinde bulunmuştu.

Panetta, Dün Gemiyi Ziyaret Etmişti

USS Enterprise’ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, 1700 denizciye seslenerek Ortadoğu’ya doğru yol alacak “Büyük E” diye bilinen geminin rotasının İran’ın kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazı’ndan geçeceğini söylemişti.

Halihazırda USS Carl Vinson ve USS Abraham Lincoln uçak gemilerinin de bölgede mevzilendiklerini söyleyen Panetta, İran’ı hedef alarak “Şu açıktır ki bu bölgede herhangi bir beklenmedik durumla başa çıkmaya hazırız. Uluslararası toplumla işbirliği içinde, onlara yaptırımlar uygulamayı sürdüreceğiz. Bu mesajları açık bir şekilde vermenin en önemli koşulu ise hazır olduğumuzu, güçlü durduğumuzu ve bölgedeki varlığımızı göstermek” dedi.

HABERE YORUM KAT