1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD, Türkiye’nin Talebi Konusunda Çark Ediyor
ABD, Türkiye’nin Talebi Konusunda Çark Ediyor

ABD, Türkiye’nin Talebi Konusunda Çark Ediyor

İngiltere ve ABD, Suriye'deki olaylar hakkında konuştu. İkisi de Türkiye'nin tampon bölge önerisinin dikkate alınabileceğini açıkladı.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye'nin Suriye'de tampon bölge oluşturulması önerisiyle ilgili, "İncelenmesi gereken bir fikir" ifadesini kullandı. İngiltere'den gelen açıklamada ise tampon bölgenin seçenek dışı olmadığı vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den 'tampon bölge' konusuna ilişkin açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin tampon bölge önerisinin 'incelenmesi gereken bir fikir' olduğunu söyledi.

IŞİD ile mücadele konusuna da değinen Kerry, "Türkiye'nin rolünün netleşmesini bekliyorum" diye konuştu.

Pentagon'dan yapılan açıklamada ise tampon bölge önerisinin askeri seçenek olarak masada olmadığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un ise Suriye'de tampon bölge oluşturulmasının seçenekler arasında olduğunu söyledi.

FRANSA'DAN DESTEKLİYORUZ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Erdoğan ve Hollande'ın görüşmesinden sonra Fransız Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada: ''Türkiye'nin Suriye İle tampon bölge oluşturma önerisini destekliyoruz'' denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye ve Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Erdoğan, Hollande ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ele alındı.

Erdoğan ve Hollande'ın, IŞİD başta olmak üzere terörle mücadele ve bu konuda işbirliğinin büyük önem taşıdığını vurguladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye olarak Kobani'den kaçan yaklaşık 200 bin kişiye de kapıları açtıklarını, kendilerine yardım eli uzatılan bu insanlardan yaralı olanların tedavisinin Türk hastanelerinde yapıldığını Hollande'a da anlattığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çerçevede, 2 Ekim 2014'teTBMM'de tezkerenin kabul edilmesinin IŞİD ve diğer örgütlerle mücadele açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği görüşme sırasında, Suriye'de uçuşa yasak bölge ve yerlerinden edilen insanlar için bir güvenli bölge oluşturulmasının önem taşıdığını da vurguladığı belirtildi.

Görüşmede, Irak'taki yeni hükümetin kapsayıcı bir yaklaşımla ülkedeki tüm kesimleri kucaklamasının, halihazırdaki ordunun profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının önemli olduğuna değinildi.

 

HABERE YORUM KAT