1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: Türkiye, Dost mu Düşman mı Belli Olmayan Bir Ülke
ABD: Türkiye, Dost mu Düşman mı Belli Olmayan Bir Ülke

ABD: Türkiye, Dost mu Düşman mı Belli Olmayan Bir Ülke

ABD Kongresi Dışişleri Alt Komitesinde önceki gün yapılan toplantıda Türkiye ile ilgili gerçek dışı ve çirkin konuşmalar yapıldı.

A+A-

ABD Kongresi Dışişleri Alt Komitesi önceki gün IleanaRos-Lehtinen başkanlığında “Hamas Destekçileri” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Kongre üyeleri Türkiye ve Katar’ı ‘terörü desteklemekle’ suçladılar. 

Çirkin ifadeler ve iftiraların havada uçuştuğu toplantıda Türkiye’yi ve Katar’ı terörü desteklemekle suçlayan Kongre üyeleri “Mali ve diğer yaptırımların uygulanması” önerisinde bulundular. 

Dışişleri Alt Komitesi toplantısında Türkiye’nin ve Katar’ın Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili pozisyonlarını detaylıca tartışan Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin Kongre üyeleri Türkiye ve Katar’ı “dost mu düşman mı belirsiz ülkeler” ifadesiyle tanımladılar. 

Gezi Parkı olayı ve sonrasında Batı basınında sıklıkla, bilinçli bir şekilde yazılan “Erdoğan Rejimi” ifadesini kimi Kongre üyeleri kullanırken, bazı Kongre üyeleri ise Türkiye’yi “IŞİD’e açık bir şekilde destek olmakla” suçladı. 

Kongre üyeleri Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in Katar’da kalmasından, Türkiye’nin ise Hamaslı sürgünlere yardım etmesinden ve Gazze’de ki Hamas hükümetine mali destek olmasından ve Türkiye Hükumetinin Müslüman Kardeşlerle ideolojik bir bağının olduğundan rahatsızlıklarını ifade ettiler. 

Katar’ın Halid Meşal’i ülkesinde tutmasından, Türkiye’nin Hamas’a ve Müslüman Kardeşlere destek vermesinden rahatsız olduklarını ifade eden Cumhuriyetçi Ted Poe; “Mesajımızı açık vermeliyiz, Hamas’ı ekonomik olarak desteklerseniz bu hareketinizin ciddi sonuçları olur. Ümit ediyorum ki Türkiye ve Katar bu söylediklerimizi dinliyordur” dedi. Dışişleri Alt Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen ise “dost mu düşman mı belli olmayan” tanımlamasına katıldığını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Üyesi Ron De Santis ise, Türkiye ve Katar’ı IŞİD konusunda sıradan şüpheliler olarak tanımlayarak; “Dışişleri Alt Komisyonu üyesi pek çok kişinin Türkiye ve Katar’ın rolü üzerinde konuşma yapmaları beni şaşırttı. Bu adamları IŞİD konusunda ve bu konuda olup bitenlerle ilgili olarak ‘sıradan şüpheli’ olarak görüyoruz. Suriye’ye adeta akan cihatçılar nereden geliyor? Elbette ki Türkiye’den geliyor” şeklinde konuştu. 

Mısır’da ki darbede batının ve batının yanında durduğu El-Sisi’yi desteklemek yerine Müslüman Kardeşleri desteklemeyi tercih ede Türkiye’nin bu duruşu da batılı siyasetçiler ve batı gazeteleri tarafından eleştirilen bir konu oldu. 

Her fırsatta Mursi’nin ve Müslüman Kardeşlerin yanında olduğunu ve darbeye karşı olduğunu söyleyen Türkiye’nin bu tutumu ise darbe destekçisi ABD siyasetçilerini rahatsız ediyor. 

Türkiye’nin Mısır politikasından rahatsız olan Temsilciler Meclisi Üyesi Ron De Santis; “Küresel cihatta açıkça kendini Müslüman Kardeşlerle aynı safta konumlandıran bir lider var Türkiye’de. Sözde NATO üyesi olan bir ülke” dedi. 

Demokrasileri Savunma Vakfı’ndan Jonathan Schanzer ise Türkiye ve Katarlı kişi ve kurumlara yaptırım uygulanması, Türkiye’ye silah satışı ile Katar ile yapılan 11 milyar dolarlık silah anlaşmasının askıya alınması için Kongre’yeçağrı yaptı. 

Bazı üyeler ise IŞİD ile mücadelede Türkiye ve Katar’ın önemli bir rol oynayabileceğini söylediler. Dışilişkiler Konseyi Üyesi Steven Cook; “Ak Parti’nin Hamas ve Müslüman kardeşlerle yakın ideolojik bir bağa sahip olduğunu, Katar’ın ise başta Suudi Arabistan karşısında olmak üzere Körfez ülkeleri karşısında mevcut durumunu güçlendirme amacıyla Ortadoğu’da ki bazı grupları desteklediğini” söyledi.

ABD Kongresi Türk Dostluk Grubu üyesi Gerald Connolly; “Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında İsrail ile alakalı söylemlerinden ötürü mektup yazdıklarını, Erdoğan’ın ise mektubu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçim malzemesi olarak kullandığını” ifade etti. 
Lübnan’dan yayın yapan Al-Monitor internet sitesi ise, ABD kongre üyelerinden birine dayandırdığı haberinde, “ABD hazine yetkililerinin birkaç gün içerisinde Hamas’a yaptırımlar konusunda Kongre’ye bilgi vereceğini , Türkiye ve Katar’ın Hamas tutumu da bu toplantıda tartışılacağı” bilgisini aktardı. 

TIME TURK

HABERE YORUM KAT