1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD: Şubat Ayında 200 Rus'u Öldürdük
ABD: Şubat Ayında 200 Rus'u Öldürdük

ABD: Şubat Ayında 200 Rus'u Öldürdük

​​​​​​​CIA Başkanı Mike Pompeo, senatörlere yaptığı açıklamada Suriye'de Şubat ayında rejim birliklerine yönelik hava saldırılarında “yaklaşık 200 Rus yaşamını yitirdi” dedi.

14 Nisan 2018 Cumartesi 23:20A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine atanan ancak Senato'dan yeni görevi için onay bekleyen CIA Başkanı Mike Pompeo, senatörlere yaptığı açıklamada Suriye'de Şubat ayında Esed rejimine yönelik hava saldırılarında yaklaşık 200 Rus’un öldüğünü dedi.

Euronews’te yer alan habere göre; ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Deyr-ez Zor bölgesinde PKK/PYD’ye yönelik saldırılara karşılık vermek için Esed rejimi birliklerini bombalamıştı.

Koalisyon güçlerinin Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında ölen Ruslar konusunda ABD'li yetkililer bugüne kadar resmi bir açıklamada bulunmadı.

Ancak Newsweek dergisinin aktardığına göre Senato'da ifade veren CIA Başkanı Mike Pompeo, "Suriye'de daha bir kaç hafta önce, Ruslar kendi eş seviyesindeki güçlerle karşı karşıya geldi ve yüzlerce Rus bu saldırılarda öldü." dedi.

Euronews’teki haberi dikkat çekici şu ifadeler de yer aldı:

“Öte yandan Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal silah saldırısından sorumlu tuttuğu Suriye rejimine yönelik düzenlediği saldırıda ülkedeki Rus üslerinin hedef alınmadığını açıkladı. Batılı ülkelerin, saldırıdan kısa süre önce Rusya'yı saldırı konusunda bilgilendirdiği belirtildi.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum