1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD: Silahlar IŞİD'in Eline Geçti
ABD: Silahlar IŞİD'in Eline Geçti

ABD: Silahlar IŞİD'in Eline Geçti

Pentagon, PYD'ye havadan atılan silah ve tıbbi malzeme dolu konteynerlerden birinin IŞİD'in eline geçtiğini doğruladı.

A+A-

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, PYD'ye havadan atılan silah ve tıbbi malzeme dolu konteynerlerden birinin IŞİD'in eline geçtiğini doğruladı.

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, gazetecilere yaptığı açıklamada, PYD'ye havadan atılan 28 konteynerden 2'sinin hedeften saptığını belirtti. Warren, bu iki konteynerden birinin yere düştükten kısa süre sonra havadan vurularak imha edildiğini, diğerinin ise "düşman eline düştüğünü" kaydetti.

Küçük silahlar, el bombaları, tıbbi malzeme ve cephane içeren konteyneri taşıyan paraşütün rüzgar nedeniyle rotasından saptığının sanıldığını ifade eden Warren, "Ekipman dolu bir konteyner, düşmana herhangi türden bir avantaj sunmak için hiçbir şekilde yeterli değil. Bunlar nispeten az miktarda malzeme, zaten IŞİD'in sahip olduğu şeyler" dedi. 

ABD yönetimi, önceki gün PYD'ye uçaklarla silah ve erzak yardımı yaptığını duyurmuştu. Pentagon, Kobani’ye havadan yapılan takviyelerden IŞİD tarafına düşen bir tanesinin yok edildiğini açıklamış, internet ortamında ise silahların IŞİD'in ele geçirdiğini gösteren videolar yayınlanmıştı.

HABERE YORUM KAT