1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "ABD Saldırılarında 200 Kişi Öldürüldü"
"ABD Saldırılarında 200 Kişi Öldürüldü"

"ABD Saldırılarında 200 Kişi Öldürüldü"

Irak’ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinde, IŞİD’e ait bir bomba üretim atölyesine düzenlenen saldırıda, 200’den fazla kişinin öldürüldüğü ileri sürüldü.

A+A-

Kerkük İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Muhammet el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı Fransız savaş uçakları tarafından, Haviceilçesindeki IŞİD'e ait bir bomba üretim atölyesine düzenlenen hava saldırısında aralarında sivillerinde yer aldığı 200'den fazla kişinin öldüğünü ve yüzlerce kişinin de yaralandığını savundu.

Cuburi,  Kerkük’ün 55 kilometre uzaklıkta bulunan Havice’deki saldırıda sivillerin çok büyük zarar gördüğünü belirterek, "Atölyede C4 ağır patlayıcı maddesinin bulunması nedeniyle bölgedeki en az 28 ev yerle bir oldu.  Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 200'ü geçti. Yüzlerce de yaralı var. Yaralılar Musul hastanelerine gönderildi" dedi.

Kerkük'ün güneyindeki bölgelerde yaşayan halkın kente girişine izin verilmemesi nedeniyle yaralıların Musul'a gönderildiği, ölülerin ise topluca defnedildiğini aktaran Cuburi, enkazların altında onlarca kişinin kaldığını tahmin ettiklerini belirtti.

Olaydan sonra Havice'den göç başladı

Hava saldırısından sonra korkuya kapılan insanların köylere ve çevre ilçelere göç etmeye başladığını bildiren Cuburi, Havice halkının Peşmergenin kontrolündeki bölgelere girememesi nedeniyle zor durumda kaldığını ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT