1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 'ABD, S-400 Konusunda Bizi Yaptırımla Tehdit Ederse, Yanıtını Veririz'
'ABD, S-400 Konusunda Bizi Yaptırımla Tehdit Ederse, Yanıtını Veririz'

'ABD, S-400 Konusunda Bizi Yaptırımla Tehdit Ederse, Yanıtını Veririz'

​​​​​​​Dışişleri Bakanı, ABD Türkiye'yi yaptırımlarla cezalandırmak isterse Rusya ya da diğer ülkelerden farklı tepki veririz. Yanıt veririz. Bizi tehdit etmesinler' dedi.

11 Mart 2018 Pazar 23:06A+A-

Almanya'yı ziyareti sırasında Zeit Online'a mülakat veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Kongresi'nde, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alınması gibi gerekçeler üzerinden Türkiye'ye yaptırım uygulanmasının tartışıldığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

'ABD Pek Çok Ülkeyi Tehdit Ediyor'

''Elbette ABD'nin bunu yapmamasını tercih ederiz. Ama Türkiye'yi yaptırımlarla cezalandırmak isterlerse Rusya ya da diğer ülkelerden farklı tepki veririz. Yanıt veririz. Bizi tehdit etmesinler. Biz NATO müttefiğiyiz. ABD pek çok ülkeyi tehdit ediyor, o ülkeden şu ülkeden gaz almayın diyor. Böyle olmaz. Güçlü olmak haklı olmak değildir.''

ABD'de bazı yetkililerin Türkiye'nin müttefikliğinden şüphe duyduklarının hatırlatılıp ''Türkiye'nin NATO üyeliği tehlike mi'' sorusu yöneltildi.

'NATO Bizim Evimiz, Atamazlar'

Çavuşoğlu şu yanıtı verdi: ''Kurucu üyeyiz ve kilit müttefiğiz. Bu bizim için stratejik bir karardır. Kimse bizi dışarda bırakamaz, bu teknik olarak mümkün değil. Türk karşııtı hisler var ama NATO üyeliğimizi sorgulatmayız. NATO bizim evimizdir. Nasıl olur da birileri çıkıp bize bu sizin eviniz değil derler. Maalesef bazı Batılı ülkeler Türkiye gibi ülkelere nasıl yaklaşmaları gerektiğini hala öğrenemedi. Artık Türkiye'ye 20 yıl önceki gibi muamele edemezsiniz. Türk milleti bunu kabul etmez. ABD ve AB şunu kavramalı: Türkiye aynı göz hizasında eşit haklara sahip bir partnerdir.''

'S-400'e İhtiyacımız Var'

Türkiye'nin neden Rusya'dan NATO sistemlerine uyumlu olmayan S-400 aldığı sorusu üzerine ''Çok ihtiyacımız vardı, çünkü hava savunma sistemimiz yok'' diyen Çavuşoğlu, İtalyan-Fransız konsorsiyumu Eurosam'la da anlaşma yaptıklarını ve kalitesinden ötürü Almanya'dan da satın almak istediklerini anlattı.

'Müttefikler Vermezse Mecburen'

''Ama müttefiklerimizden alamazsak o zaman başka yerden almak zorunda kalırız'' vurgusu yaptı.

(Sputnik)

HABERE YORUM KAT