1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD: Rusya'nın Vaatlerini Yerine Getirmesini İstiyoruz
ABD: Rusya'nın Vaatlerini Yerine Getirmesini İstiyoruz

ABD: Rusya'nın Vaatlerini Yerine Getirmesini İstiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Suriye konusunda yapılan antlaşmanın önemli olduğunu, Rusya'nın sağlam adımlar atarak üç aydır sözle varılmış vaatlerini yerine getirmesini istediklerini belirtti.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın Suriyeli muhalifleri hedef almayı sona erdirmesini istediklerini belirterek, “Dün yapılan anlaşma önemliydi fakat, bunu sahada da görmeliyiz.” dedi.

Toner, günlük basın toplantısında, Rusya ve ABD'nin de içinde bulunduğu 17 ülkenin Suriye'de bir hafta içinde çatışmaların durdurulması yönünde Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Münih toplantısında aldığı karara ilişkin konuştu.

“Beşşar Esed’e Verilen Desteğin Son Bulmasını İstiyoruz”

Rusya’nın, Münih’te varılan antlaşmaya rağmen operasyonlarına devam edecekleri yönündeki açıklamaları üzerine konuşan Toner, Rusya’nın daha önce de benzeri durumları görmezden gelerek saldırılarına devam ettiğini söyledi. Toner, “Beşşar Esed’e verilen desteğin son bulmasını istiyoruz. Bölgedeki durumu daha karmaşık bir hale getiriyor.” dedi.

Toner, antlaşmanın savaşı durdurarak politik çözüm arayışlarını hedeflediğini belirterek, “Dün yapılan antlaşma önemliydi fakat bunu sahada da görmeliyiz. Rusya’nın sağlam adımlar atarak son üç aydır sözle varılmış vaatlerini yerine getirmesini istiyoruz.” dedi.

“Esed Kandırılmış”

Esed’in Fransa menşeli AFP ajansına verdiği röportajda, “Bütün ülkeyi geri alıncaya kadar savaşacağım.” yönündeki sözlerine de değinen Toner, Esed'in bu yorumlarını “Esed kandırılmış.” şeklinde değerlendirdi.

“Yeni Şafak ve Yeni Akit’e Yapılan Saldırı Kabûl Edilemez”

Toner ayrıca, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerinin binalarına eş zamanlı olarak silah ve molotofkokteyli ile gerçekleştirilen saldırıların hiçbir şekilde kabûl edilemeyeceğini söyledi.

Toner, “Özgür ve çok çeşitli basın, demokratik toplumların bir parçasıdır. Yeni Şafak ve Yeni Akit, herhangi bir saldırı korkusu hissetmeden, her gazetecinin hakkı olduğu gibi yayınlanmalıdır.” ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT