1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “ABD, PYD İçin Bütün İmkânlarını Seferber Etti”
“ABD, PYD İçin Bütün İmkânlarını Seferber Etti”

“ABD, PYD İçin Bütün İmkânlarını Seferber Etti”

Suriyeli direnişçilerin “Genelkurmay Başkanı” Ahmed Berri, “500 bin insanımızı acımasız Esed rejimi ile İran-Rusya ittifakına kurban verdik. 20 milyon Suriyeli için kılını kıpırdatmayan Obama yönetimi bizi sırtımızdan vurdu.” dedi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Suriyeli direnişçilerin “Genelkurmay Başkanı” Ahmed Berri, Rakka operasyonu ve Halep'in kuzeyinde yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“6 yıllık savaş sürecinde 500 binden fazla insanımızı acımasız Esed rejimi ve İran-Rusya ittifakına kurban verdik. 20 milyon Suriyeli için kılını kıpırdatmayan Obama yönetimi, son dönemde sergilediği tavırlarla bizi sırtımızdan vurdu.” diyen Berri, milyonlarca insanın yaşadığı drama kayıtsız kalan ABD'nin, 15 bin ayrılıkçı, Marksist PYD’li için bütün imkânlarını seferber ettiğine dikkat çekti.

Direnişçi komutan, Suriye halkı geleceğini kaybederken “barışsever” olduğunu iddia eden ABD Başkanı Barack Obama'nın, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD için devlet kurdurma gayreti içerisinde olduğunu vurguladı.

“Katillerin Ortak Noktası: Sünni Düşmanlığı”

İran ve Rusya'nın Suriye'de azınlık olan Nusayriler için Sünni katletmekte beis görmediğini ifade eden Berri, “ABD ise sosyalist dünya görüşüne sahip İslâm düşmanı PYD için savaşa dâhil oldu. Sahada tüm aktörleri ortak noktada buluşturan unsur Sünni düşmanlığı. Milyonlarca Sünninin durumu her geçen gün zorlaşıyor. Hayatını kaybedenler, ülkesini terk edenler, sakat kalanlar ne yazık ki Suriye'nin Sünni halkıdır. Mevcut gidişat dâhilinde Suriye'de Sünnilere dönük daha büyük katliamlar ve sürgünler yaşanabilir.” açıklamalarında bulundu.

“IŞİD ve PYD’yi Aynı Akıl Yönlendiriyor”

Direnişçi komutan Ahmed Berri, IŞİD'in, Rakka'ya yönelik PYD saldırısına karşılık vermek yerine Azez ve Mare'ye saldırmasının arka planında “her iki örgüte (PYD-IŞİD) taktik veren aklın aynı olması”nı gösterdi.

Berri, “IŞİD'in bölgedeki yegâne kaygısı, herkesin gördüğü ve bildiği gibi PYD devletine alan açmak. Üstelik tutunamayacağını bile bile bölgeye bu amaçla saldırıyor. İşleri bitinceye dek, IŞİD'i sonuna kadar kullanacaklar.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT