ABD, PKK Operasyonlarından Rahatsızmış

10.08.2015 17:36
ABD, PKK Operasyonlarından Rahatsızmış
Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yer alan bir haberde ABD'nin PKK'ya yönelik hava harekatından rahatsız olduğu, ancak IŞİD pazarlıkları nedeniyle şimdilik sessiz kaldığı belirtildi

Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün Duygu Gönenç imzasıyla yer alan haberde ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın HDP temsilcileriyle bir araya geldiği ve görüşmede PKK'ya yönelik hava harekatına karşı duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği iddia edildi.

Habere göre Büyükelçi Bass, Türkiye’nin operasyonlarına Washington’ın tepkisiz kalmaları eleştirilerine, “Türkiye’yi IŞİD’e karşı mücadeleye ikna etmek yıllarımızı aldı. Türklerin tavrı geri dönülmez olana kadar sabredin” dedi. 

İddiaya göre Bass, TSK’nin Kuzey Irak’a yönelik operasyonlarından rahatsızlık duyduğunu belirtti. Ancak Bass bu görüşmede heyete, Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelede operasyonlara da katılarak görev almasının önemini aktardı.

Türkiye’nin de IŞİD’e karşı operasyonlara önümüzdeki günlerde katılacağını hatırlatan Bass, IŞİD operasyonlarıyla birlikte PKK’ye yönelik operasyonların da hız kaybetmesini beklediğini belirtti. Toplantıya katılan bir isim, Bass’ın, “Biraz sabredin, tren rayına oturunca, IŞİD’e karşı operasyonlar başlayınca, PKK’ye yönelik operasyonlar hız kaybedecek;1-2 ay sabredin” mesajı verdiğini anlattı.

Büyükelçi, ABD ile Türkiye arasında birçok mutabakat metninin imzalandığını ancak bunlara imza atmaktan çok daha önemlisinin Türkiye’nin gerçek anlamda IŞİD’le mücadele etmesi olduğunu belirterek, “Mutabakat sadece hava saldırılarından ibaret değil; IŞİD’e başkalarının katılmasını önlemek için özellikle Türkiye sınırında alınacak daha çok tedbir var” mesajı verdi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim